Az egyiptomi tisztek puccsot hajtanak végre az idegen uralom ellen
2004. szeptember 5. 18:21
Egyiptomban a belpolitikai feszültség a parlament összehívásához és egy nemzeti kormány kinevezéséhez vezet. A nacionalisták vezére, Ahmed Arábi pasa, aki az `Egyiptom és egyiptomiaké` jelszóval a törökök, angolok és franciák befolyását akarja visszaszorítani.
Tevfik pasa, egyiptomi alkirály, aki 1879-ben apja, Iszmail utódja lett, örökölte a kormányt és szembetalálta magát országa tetemes adósságával. Iszmail pasa 1875-ben a Szuezi-csatorna részvényeinek 41%-át eladta Franciaországnak, de az adósságot így sem tudta törleszteni. 1879-ben pusztán az adósságok kamatai két millió fontra rúgtak.
A tisztek nyomásának engedve Tevfik pasa kijelöli a kormányt és a miniszterelnököt. A tényleges hatalom azonban Ahmed pasa kezében van.
A tisztek nacionalista lázadásában a nemzeti kérdés mellett a szociális problémák játsszák a főszerepet. A brit és francia nyomásra bevezetett adóemelés különösen az egyiptomi közép- és alsóosztályt sújtja, és nem érinti az európai és török felsőosztály tagjait. Ahmed pasa mozgalmát végül elnyomják és őt magát az angol uralom alatt álló Ceylonra űzik.