Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Visszatért Egyiptomba a lopott szobor

2004. szeptember 2. 10:05

<

Sok alkotás ma sincs meg

Mahmoud Allam, Egyiptom főkonzulja a következőket mondta az esetről New Yorkban: `Ez a kis tárgy azt jelképezi, milyen jól tudnak országaink együttműködni a kulturális örökség megőrzése terén. Hazavisszük a szobrot Egyiptomba, mert oda tartozik.` Allam azt is megjegyezte, hogy a szobor visszavitele azért is fontos, mert az 1990-ben még romokban álló templomot azóta már felújították. A szobor valójában nem több, mint egy díszített faldarab, és első ránézésre nem is tűnik igazán értékesnek. Allam szerint valódi értékét annak köszönheti, hogy egy ókori templom része.


Behbeit el-Hagar tempolmát II. Nectanebo (359/358-342/341), a 30. dinasztia utolsó fáraója építtette. Richard Pococke angol utazó 1743-as könyvében így írta le a templomot: "Abból az anyagból épült, mint valamennyi egyiptomi templom: gránitból. A hieroglifák és az oszlopfők alapján Isis templomának gondolom. Van valami csodás, valami isteni az istenségek és a papok arckifejezésében és viselkedésében, ami messze meghalad mindent, amit eddig láttam."


Christine Favard Meeks egyiptológus, a templom területén folyó francia ásatás vezetője, a templom szakértője is megtekintette a szoborról készült fotókat. Véleménye szerint a szobor valaha a templom falának része volt.


A templom területe és az ott található tárgyak az Egyiptomi Arab Köztársaság kulturális örökségének számítanak és védettség alatt állnak. A lopást követő 14 évben a rendőrség háromszor fedezett fel a külföldi aukciósházak birtokában a templomból származó tárgyakat: 1993-ban, 1995-ben és 2000-ben. Ezek a tárgyak még nem kerültek elő.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Visszatért Egyiptomba a lopott szobor

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra