15000 éves várost találtak Marokkóban
2004. augusztus 24. 09:07
A 15000 évesre becsült szaharai város az ősi Berber-civilizáció lakhelye lehetett.
Marokkói tudósok egy csoportja egy a Berber-civilizáció által lakott 15000 évesnek vélt ősi város, Arghilas homokkal borított ősi maradványaira bukkant a Szahara nyugati részén - adta hírül a marokkói állami média. Ezen a helyen megtalálták egy imahely, házak, egy halotti város maradványait, de találtak oszlopokat és különböző állatokat ábrázoló kőfaragásokat is a nyugati Szahara északkeleti részében, az Aousserd városához egész közel lévő helyszínen.
Az elszigetelt területet eddig a gazdagon díszített prehistorikus sziklafaragásokról ismerték, de a kutatók szerint ez a felfedezés a maga nemében tökéletesen egyedülálló lehet, amennyiben tényleg bebizonyosodik, hogy az eddig "csak" 9000 évesnek ismert Berber-civilizáció romjaira bukkantak.
"A tudósok a város korát a faragások stílusa és a sziklarajzok témái alapján határozták meg" - nyilatkozta Mustapha Ouachi, egy Rabatban élő berberekkel foglalkozó történész a Reutersnek.
A berberek voltak észak-Afrika eredeti őslakosai, mielőtt a hetedik században az iszlám hódítással megjelentek az arabok. Spanyolország 1975-ös kivonulása után a terület Marokkó kezére került. Az itt élők legtöbbje elmondhatja magáról, hogy berber és arab vér csörgedezik az ereiben.