Ősi várost találtak a perui dzsungelben
2004. augusztus 20. 12:59
A felfedezők: apa és fia
A teraszos földművelés nyomai és a kőből faragott vízcsatornák alapján arra következtetnek, hogy a városkomplexum az eddig kevéssé ismert Chachapoyas kultúra lakhelye lehetett.
Az 1500-as évek elején Peruba érkező spanyol konkvisztádorok korai visszaemlékezései alapján tudjuk, hogy a Chachapoyasok világos bőrűek, magas termetűek és harcos természetűek voltak. A kivételes felfedezés után egész biztos, hogy hamarosan sokkal több is kiderül róluk.
Savoy elmondta: csoportja egy inka település nyomait is fellelte a városban. A lelet alátámasztja azt az elképzelést, mely szerint a chachapoyasokat az inkák hódították meg, akik a mai Ecuadortól Chiléig uralták a területet 1300 és 1500 között.
Az újonnan felfedezett várost a közeli Saposoa faluról Gran Saposoának nevezték el. A csoport már meg is kezdte a terület előzetes térképrajzainak elkészítését. Ez a felfedezés a harmadik olyan romfeltárás, ami egy Savoy nevéhez köthető. 1964-ben Sean apja, Gene Savoy találta meg az inkák utolsó menedékét a Peru déli részén fekvő Cuzco-régióban. Gene Savoy egy évvel később részt vett az észak-perui Gran Pajaten szent városának feltárásában, és elkísérte fiát Gran Saposoa felkutatására is.
Peru leghíresebb régészeti felfedezése az amerikai Hiram Bingham nevéhez fűződik, aki Cuzcohoz közel, 1911-ben bukkant rá a híres Machu Picchu romjaira. Egész Dél-Amerika legismertebb városát, Machu Picchut ma évente közel félmillió turista keresi fel.