Pinkerton, az FBI előfutára
2004. július 1. 18:00
Tisztességtelen eszközök
A mindent látó szem |
Hírnevüket tovább rombolta, hogy gátlás nélkül szegődtek el sztrájkok letörésére, olykor a rendőrség oldalán léptek fel. 1873-1876 között a Pinkerton-cég egyik ügynöke beépült a Molly Maguire nevű titkos bányászszervezetbe, amely állítólag terrorista akciókra készült. Ennek az ügynöknek a vallomása vezetett a szervezkedés leleplezéséhez és vezetők kivégzéséhez. Így lett az egykori munkásmozgalmi aktivistából a kapitalisták érdekeinek védelmezője.
Pinkertont azonban lekötötte a folyamatosan növekvő ügynökség ügyeinek intézése. Ellensúlyozandó rossz sajtóját, Pinkerton gátlástalan öntömjénezésbe kezdett, személyét és vállalkozását idilli fényben lefestő könyvek hosszú sorát íratta, sőt írta meg. A kicsit kiszínezett, de reklámjuk szerint valódi, "az aktákból átvett" sztorikat tartalmazó történetek nagy hatást gyakoroltak az olvasókra - sőt, még Mark Twainre és Raymond Chandlerre is.
Pinkerton 1884. július 1-jén halt meg. Az ügynökséget fiai örökölték, akik egyre inkább a biztonsági és védelmi tevékenységre helyezték a súlyt a nyomozással szemben. Az egykori családi vállalkozás később részvénytársasággá vált, majd átadta a helyét az immár valóban állami, hatóságként működő szervnek: a Szövetségi Nyomozó Irodának - legismertebb nevén az FBI-nak.
(MTI Panoráma - Perge Zita, Sajtóadatbank)