Nyilvánosak Kohl Stasi-aktái
2004. június 28. 15:00
A többi az emlékiratokban
Marianne Birthler |
Kohl annak idején leginkább azzal érvelt az iratok nyilvánosságra hozása ellen, hogy ez a lépés "sértené emberi méltóságát". Azt is kiemelte, hogy a volt kommunista titkosrendőrség illegális módszerekkel gyűjtött róla adatokat.
Tavaly szeptemberben egy berlini bíróság megváltoztatott egy régebbi, Kohl számára kedvező döntést, melynek értelmében a kutatók betekintést nyerhettek volna Kohl aktáiba. a volt kancellár ekkor fellebbeztt.
Birthler, az iratok kezelője vitatta Kohlnak az iratok titkosítására irányuló törekvését, mondván: a közszereplőket értesíteni kell ugyan, ha valaki bele akar tekinteni irataikba, és ha akarják, megvétózhatják az ilyen kéréseket - azonban minden egyéb szempontból őket is ugyanúgy kell kezelni, mint bárki mást.
Az még nem világos a döntésből, hogy az újságírók és a történészek pontosan mikor férhetnek hozzá a Kohl-aktákhoz.
A bíróság döntése szerint az iratok továbbra is zárolva maradnak, hiszen mindkét félnek joga van fellebbezni a német legfelsőbb bírósághoz.
Helmut Kohl választási veresége és az említett korrupciós botrány után szinte teljesen eltűnt a nyilvánosságból. Idén márciusban azonban megjelentette emlékiratainak első részét, Visszaemlékezések címmel. Az első rész az 1930 és 1982 közti évekkel foglalkozik, tehát Kohl kancellárrá választásáig jut el.
Kohl elmondása szerint nem kis részt Margaret Thatcher kettejük 1980-as évekbeli közös hivatali idejükről szóló "pontatlan és egyoldalú" beszámolója olvastán döntött úgy, hogy pályafutásának történetét megírja a saját szemszögéből is. "Thatcher nagy személyiség volt. De egyszersmind bonyolult személyiség is" - jellemezte nemrég egykori angol kollégáját a volt német miniszterelnök.