Lyukas érme árulkodik a korai keleti-nyugati kapcsolatokról
2011. november 3. 14:11
Aranybánya mellől került elő az az öt helyen is lyukas pénzérme, amelyet orosz szőrmekereskedők vihettek Kanadába.
A 340 éves érmét a tervezett yukoni aranybánya közelében találták meg a régészek. A felfedezés új megvilágításba helyezi a kínai kereskedők, az orosz szőrmekereskedők és Észak-Amerika északnyugati szegletének első lakói közötti kapcsolatot.
A tradicionális kínai jegyeket magán viselő lyukas érmét a Csing-dinasztia idején, Kanghszi császár uralkodása (1662-1722) alatt verték, de más információkból arra lehet következtetni, hogy a pénzt a kínai Cseli tartományban készíthették 1667 és 1671 között.
Az ásatást követően kiderült, hogy ez csupán a harmadik kínai lelet, amelyet Yukonban találtak meg. „Az érme azt mutatja, hogy a kínai piacot tlingiti és orosz közvetítők kötötték össze Yukonnal a 17-18. században, de talán már kétszáz évvel korábban is” – áll a munkálatokat végző Western Copper and Gold Corp közleményében.
A szőrme után „vadászó” orosz kereskedők dohányt, teát, kannát és egyéb termékeket ajánlottak fel az Alaszka partjai mentén élőknek. A tlingitiek cserébe a belső népekkel való kereskedést ellenőrizték a Chilkoot Pass-on keresztül, amely az egyik első út volt a hegyekből a belső részek felé.