Mentés másként
2002. október 4. 13:05
Az önpusztító tinta miatt Európa történelmi dokumentumai lassú pusztulásra vannak ítélve, mert mintegy nyolcvan százalékuk olyan tintával íródott, mely elpusztítja őket. A tintában lévő vas-szulfát (ismertebb elnevezéssel `fesónégy` vagy vitriol) reakcióba lép a levegővel és bármit lebont amire rákerült.
<
Az önmagát |
A főbűnös, avagy a gubacstinta horrorsó
A később használt gubacstintát (iron gall ink) vasszulfáttal kikeverve állították össze. Színe kémiai reakció eredménye: a gubacstinta levegõvel való érintkezéskor még tovább sötétedik, ami ideálissá tette a középkori könyvmásolók számára, csakúgy, mint az a tulajdonsága, hogy kiválóan beivódik a pergamenbe, míg a széntinták elég könnyen ledörzsölõdnek. A gubacstinta ezenkívül áttetszõbb és fényesebb, mint a széntinta.
Gyakorlatilag az összes késõ középkori kódex gubacstintával íródott. A mostanára már eléggé kritikus állapotba került iratok között kéziratok (pl Leonardo da Vinci jegyzetei), dokumentumok (pl. az amerikai alkotmány korai vázlatai) hivatalos iratok (pl. a Kelet Indiai Társaság iratai), és partitúrák (pl. Bach és Händel munkái) egyaránt fellelhetők. (Ráadásul a kottagrafikák még több helyet foglalnak el a papíron, ezért a partitúrák talán még inkább veszélyeztetettek.) A gubacstinta bársonyos tónusa miatt a festészetben is kedvelt és gyakran használt anyag volt, így mára Rembrandt, Guercino, Lorrain, és Van Gogh bizonyos rajzai is veszélyben vannak. A huszadik század elejére azonban gyakorlatilag eltűnt a palettáról, mert helyét a modern szintetikus anyagokból készített tinták váltották fel.
A folyamat „hosszú időtartamban” zajlik: jó pár évszázad kell hozzá, míg a tintával írott levelek teljesen megsárgulnak, elvékonyodnak úgy, hogy gyakorlatilag törékennyé válnak.
:::::Zúmolj a pusztulásra:::::
Az amszterdami Kulturális Örökség Intézet munkatársai keresik a megoldást, amely megnyugtató módon stabilizálni tudná a pusztító reakciót.
:::::Zúmolj a javításra:::::
A hozzávalók: gubacs, vitriol, mézga, víz
HistoryToday