Spamektől védenek a régi rádióadások
2008. december 11. 09:46
Az internetes oldalak, blogok és fórumok hozzászólásainak védelmére kifejlesztett reCAPTCHA szolgáltatás egy egyszerű szó begépelésével védi a tartalmat a nem kívánatos reklámoktól. A digitalizált újságok értelmezésében segítő eljárást most egy hallgatható változattal is kiegészítették.
Lehetséges, hogy a jövőben a fülünkre is szükség lesz majd az internetes hozzászólások esetében? Ez a kérdés tartja izgalomban pár napja a technológiai fórumokat, mióta bejelentették: a Carnegie Mellon Egyetem szövegfelismerő eljárásán alapuló reCAPTCHA eljárás továbbfejlesztésében hanganyagokra cserélték a töredékes képszavakat.
Az eredetileg látássérültek számára kifejlesztett technológiába olyan régi rádióadásokat töltöttek fel, amelyek átírása egyelőre lehetetlennek tűnik, ám szavanként szép lassan összeállhat majd az erőforrás igényes munka. Bár a Google audio CAPTCHA szolgáltatásáról korábban bebizonyosodott, hogy könnyen törhető, jelen esetben ez a veszély nem fenyeget - vélik az eljárás kifejlesztői, azonban száz százalékos biztonságot ők sem garantálnak.
A hangtöredékek meghallgatása, és értelmezése azonban nehéz feladat, mert legtöbb klip tíz szóból áll, és sokszor többen is beszélnek egyszerre, illetve a hang töredezettsége miatt az egyszerű beszéd is nehezen értelmezhető. Bár az eljárás kifejlesztői szerint nagyon sokan hibáznak a szavak begépelésénél, és ez várható a hanganyagok esetében is, minden harmadik próbálkozás sikeres szokott lenni. Éppen ezért számítanak a látássérültek segítségére, akiknek ez a feladat sokkal könnyebben mehet majd.