Tojásfehérjével kenték be az agyaghadsereget
2008. április 21. 13:00
A kínai terrakotta katonákat, az ország első császárának sírját őrző közel 7000 figurát elkészítésükkor tojásfehérjével kenték be - állítják német és olasz kémikusok.
A kutatócsoport szerint a a tojásfehérje, illetve az abban található albumin szolgált kötőanyagként a figurák festése, és az arra felkent lakkréteg között. Catharina Blaensdorf, a Müncheni Műszaki Egyetem kutatója szerint a tojásfehérje általában nagyon stabil kötőanyag. A víz sem oldja fel, és nagyon ellenálló a nedvességgel és a levegő páratartalmával szemben. Kolléganője, Ilaria Bonaduce, a Pisai Egyetem kutatója szerint a tojás proteinje jobban megkötötte a lakkot is, illetve összefüggőbbé és egységesebbé tette a festést is.
A terrakotta figurák vizsgálata során korábban nyolc mester műhelyének jegyét azonosították: egyesek a császári udvarból, míg mások a közelből származtak. Ennek ellenére a mai napig igen keveset tudunk az agyaghadseregről. A felfedezés azért is lehet jelentős, mert a katonák készítésének idején, azaz i.e. 210 körül a görög és római mesterek is a tojásfehérjét használták kötőanyagnak a fal- és más festmények esetében.
A kutatás ezen kívül talán a katonák konzerválásában és állagmegóvásában is segíthet majd.