Megkezdték a digitalizált náci iratok átadását
2008. március 28. 12:00
Három és félmillió, a második világháború után fogolytáborba került ember adatlapját tartalmazó digitális dokumentummásolat jutott el amerikai, izraeli és lengyel holokausztmúzeumokba.
<
Schindler listája |
A digitalizált kartotékok a németországi Bad Arolsen-i levéltárból származnak. Az ott tárolt anyagok túlnyomó része a koncentrációs táborok irataiból, náci tisztviselők hivatalos levelezéséből, halállistákból, deportálási jegyzőkönyvekből és a kényszermunkával kapcsolatos forrásokból áll, amelyeket a Szövetségesek gyűjtöttek össze. A hatalmas állományban 17,5 millió fogollyal, kényszermunkással és elüldözöttel kapcsolatban van adat.
A digitális adatok átadása egyébként egy hosszabb folyamat része, amelyet tavaly azzal a céllal kezdeményezett a keresőszolgálat, hogy a közvetlen hozzátartozók után végre a többi családtag, barát és kutató számára elérhetővé tegyék ezeket a dokumentumokat, amelyek hatvan évig a titkos archívumban pihentek elzárva a nyilvánosságtól.
Reto Meister, az ITS vezetője szerint rendkívül fontos, hogy a nácizmus áldozatai és környezetük - tekintet nélkül arra, hogy Európában, Izraelben vagy az Egyesült Államokban élnek - végre hozzáférhessenek a mindmáig elzárt anyagokhoz. További két évet vesz majd igénybe az irdatlan tömegű (25 folyókilométernyi, féltucatnyi épületet megtöltő) irathalmaz digitalizálása. Ebből eddig 67 millió dokumentumkópia került át az emlékhelyekre és múzeumokba.
A holokauszttal foglalkozó intézmények azt tervezik, hogy szorosabbra fűzik kapcsolataikat egymással, ily módon erősítve a tapasztalatcserét a rendelkezésre bocsátott dokumentumokról és arról, hogyan tudják ezt a mennyiségű adatot feldolgozni.
(Múlt-kor/MTI)