Világháborús aknák zárják el az egyiptomi olaj- és gázlelőhelyeket
2008. március 25. 12:00
Az angolok és németek között zajló csaták több ezer aknát hagytak hátra, amelyek a mai napig elzárják az utat a még feltáratlan sivatagi gáz- és olajkészletekhez.
<
Fati El-Sazli, az aknamentesítésért felelős nemzeti projekt igazgatója szerint mintegy 22 millió akna és fel nem robbant lövedék rejlik Egyiptom északnyugati részén. Az aknák többsége El-Alamein közelében található, ahol a brit 8. hadtest visszavonulásra késztette Erwin Rommel, a "sivatagi róka" csapatait. A sivatagi homokban maradt lövedékek miatt még ma sem lehet használni az itteni szállítási útvonalakat.
Egyiptom ezen kívül még 1,94 milliárd köbméter földgázzal is rendelkezik, amely a világ földgázkészletének 1,1 %-a. További 0,38 milliárd köbméternyi földgáz rejlik az ország északnyugati részén, a sivatagban. Már két gázvezeték épült, amely Alexandriába vezet, de az aknák akadályozzák a további feltárásokat.
A második világháború idején a tengelyhatalmak és a szövetségesek is aknákkal igyekeztek hátráltatni az ellenség mozgását. Rommel félmillió akna elhelyezésére adott parancsot El-Alamein körül, az angolok pedig még ennél is többet raktak le. A legtöbb a tengerparttól délre, a sivatagi területeken található, de aknákat fektettek le a romok, és tengerparti erődítmények alá is.
A régió tökéletes turisztikai célpont lehetne, ha nem rendelkezne ezzel a veszélyes háborús örökséggel. Ibrahim Kamel, egyiptomi millliárdos, a Kato Group feje, már épített is egy nemzetközi repülőteret El-Alameinnél az európai turisták számára. Kamel tervei között hatalmas szállodák és egy golfpálya építése is szerepelnek. Angol charterjáratok már használatba is vették az új repülőteret. Az ide érkező turisták az El-Alameintől nyugatra fekvő látványosságokat, többek között Marsa Matruh városát, tekinthetik meg.
A terület turizmusának és mezőgazdaságának fellendítésére az egyiptomi kormány az ENSZ közreműködésével készített terveket: az lehetővé tenné, hogy 1,5 millió ember költözhessen északnyugatra a túlzsúfolt Nílus völgyéből. Persze ehhez el kell távolítani az aknákat.
El-Sazli ezért nemrég felszólította a második világháborúban egymás ellen harcoló országokat, hogy térjenek vissza, hozzanak magukkal speciális aknakereső műszereket, és takarítsák fel, amit itt hagytak. Egyiptom ebben az évben újabb aknamentesítési programot indít, és javítani kívánja az aknák áldozatainak segítését. A második világháború óta mintegy 8000 embert sebesítettek vagy öltek meg a német, olasz és angol lövedékek.