Ókori térképdarabról vitáznak az olasz történészek
2008. február 25. 09:00
Valódi-e vagy hamisítvány az a térkép-maradvány, amelyet az olaszországi Szent Pál Társaság alapítványa 2006-ban 2,75 millió euróért (729 millió forint) vásárolt meg?
<
Titokzatos férfifej a papiruszról |
Luciano Canfora, a bari egyetem filológusa azonban egy hellenistákból álló csoporttal együtt mindezt hamisnak tartja. A professzor a térkép alapos áttanulmányozása során felfedezte, hogy a szöveget rajta nem az akkori klasszikus nyelven írták, tehát nem származhat a görög tudós geográfiai munkáiból.
Kétségessé teszi eredetiségét az is, hogy Obleviónként szerepel rajta az a folyó, amelyet annak idején Beliónnak neveztek, így szerepel más klasszikusok műveiben is. Canfora szerint minden arra enged következtetni, hogy a térkép Konsztantinusz Szimonidisz, egy 19. századi ismert nagy hamisító keze munkája.
Szimonidisz évekig tanult ógörögöt az Athosz-hegy kolostoraiban, majd megjelent több európai város egyetemein és hamisítványaival, amelyek még Máté Evangéliumára is kiterjedtek, rendre becsapta a tanárokat. Canfora nem tartja kizártnak, hogy a térkép-töredék egyike azoknak a tekercseknek, amelyek eltűntek Joseph Mayer hamisítvány-gyűjteményéből és sohasem kerültek elő.
A térképet valódinak tartók szerint mindez abszurd feltételezés csupán, így az Artemidóroszi Papíruszt március 12-től nyugodt szívvel állítják ki Berlinben.
(Múlt-kor/MTI)