Jamgyökerekkel díszítik a nigériai Stonehenge-et
2008. január 18. 13:00
A Nigéria déli részén található Ikom monolitok a helyiek szerint egy Egyiptommal és az Ótestamentummal is kapcsolatba hozható dicsőséges civilizáció maradványai.
A 30 kört formáló, tiszteletet parancsoló 1-1,8 méter magas kövek Alok falu közelében találhatóak, és felkerültek a WMF műemlékvédő világszervezet által veszélyeztettnek nyilvánított építmények listájára is.
A legnagyobb veszélyt az erózió, a nedvesség, a heves esőzések, a szélsőségesen hideg és meleg időjárás, a lopás és a vandalizmus jelentik a különleges faragványokra. A WMF szerint a kövek nagyjából i.e. 2000-ből származhatnak, de azt nem tudni, hogy ez az adat független forrásból származik, vagy a nigériai kormány álláspontja.
Az Ikom monolitok először a múlt század második felében kerültek a figyelem középpontjába, de Nigériában csak nemrégiben ismerték fel a jelentőségüket. Catherine Acholonu-Olumba, korábbi kulturális attasé, az indiai Ajay Prabhakar herceg segítségével állítólag könyvet írt a helyszínről "Az afrikai Ádám kőírásai" címmel, amely azonban még nem jelent meg.
A mű is azt az elméletet erősíti, hogy az Édenkert valahol Nigériában lehetett, Ádám és Éva pedig nigériaiak voltak. A sajtó természetesen rögtön felkapta a hírt, hogy Nigériát pozitív színben tüntesse fel. A kormány azonban az UNESCO-hoz intézett kérelmében, sokkal óvatosabban fogalmazott, bár hangsúlyozta, hogy szerintük Ikom lehet a nyugat-afrikai Stonhenge.