Azonosították az 1957-es szégyentabló áldozatait
2007. november 6. 17:00
Az "ellenforradalom rémtetteit" bemutató vándorkiállításból származó, 1957-es szégyentablót a múlt héten mutatták be a Nógrád Megyei Levéltárban.
<
A kiállítási anyagban több tabló is szerepelt, amelyeken a forradalomban részt vevő munkástanács tagjai láthatók. Ennek egyetlen megmaradt darabja az eredetileg kilenc bekeretezett fényképet rögzítő tabló, amelyből csak hat maradt meg. Tyekvicska Árpád úgy fogalmazott: `a szégyentabló nem csak a megtorlás legitimálásához volt szükséges, maga a tabló is a megtorlás egy formája volt`.
A tablón szereplő áldozatok között a legismertebb Sartoris Kálmán, a nógrádi bányatröszt igazgatója, a megyei nemzeti bizottság elnökségének tagja. Az igazgató elmondta: kortársak segítségét is kérték az azonosításhoz, és közben kiderült, hogy 50 év távlatából nehéz felidézni az arcokat. Volt például egy balassagyarmati férfi, aki az egyik fényképen felismerni vélte az édesapját, de tévedett.
Az akkori áldozatok jelenlegi sorsáról nem tudnak, de az iratok szerint mindannyiukat bebörtönözték, büntetésük hat hónaptól nyolc évig terjedt, és többségben a hozzátartozóik kérték a rehabilitálásukat - tette hozzá.
(Múlt-kor/MTI)