Regény az amerikai brit háborús propagandáról
2007. november 5. 09:00
William Boyd skót író a második világháború egy megtörtént, ám kevéssé ismert epizódját dolgozta fel: a Nyugtalan (Restless) című regény középpontjában egy dokumentum áll.
<
Franciaország német megszállása után 1940-ben Winston Churchill brit miniszterelnök felmérte, hogy az Egyesült Államok nélkül nem lehet megmenteni Angliát, viszont Amerika vonakodott belépni a háborúba. A közvélemény-kutatások szerint az amerikaiak 80 százaléka ellene volt és Roosevelt is úgy értékelte, hogy a következő választásokon megbukik, ha intervenciós politikát folytat.
Nagy-Britannia akkor indított amerikai földön egy hatalmas meggyőzési kampányt, amelyet a British Security Coordinationra bízott. Látszólag ez egy marginális szervezet volt, amelyet eltűrt mind az elnök, mind az FBI. Valójában azonban erős propagandaszervezetről volt szó, amely 3 ezer emberrel rendelkezett, és amelynek székhelye Manhattan szívében, a Rockefeller Centerben volt.
Hogy valójában mivel foglalkozott a brit titkosszolgálatokkal kapcsolatban álló BCS azonkívül, hogy befolyásolni próbálta a brit médiát, felfújva, vagy egyenesen kitalálva nyugtalanító híreket (például német terveket Dél-Amerika felosztására, vagy más olyan dolgokat, amelyek náci fenyegetést jelentettek az USA kapuinál), még ma is keveset tud a nagyközönség.
Az 1952-ben született skót írónak 1981-ben jelent meg első könyve, az Egy jó ember Afrikában (A Good Man In Africa), amellyel valósággal berobbant az irodalomba. Azóta ez már a hetedik könyve.
(Múlt-kor/MTI)