Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Egy nemzedék fagyos lelkiismerete

2007. október 9. 14:00

"Az életem az idő nagy részében rohadt nehéz volt - de sok szempontból érdekes" - írta Eric Blair, alias George Orwell, akinek kalandos biográfiája az Európa Könyvkiadó gondozásában jelent meg magyarul.

<

Az angol író, kritikus, újságíró Bengáliában Eric Blair néven látta meg a napvilágot 1903-ban, de Angliában nevelkedett. 1922 és 1927 között az Indiai Birodalmi Rendőrség tagjaként szolgált Burmában. Európába visszatérve másfél évet töltött Párizsban, később csavargó hobóként ismerkedett meg hazájával, Angliával. Közben készült írói hivatására: újságíró lett és 1936-ban Spanyolországba utazott, ahol a köztársaságiak oldalán harcolt egy szélsőbaloldali csoport tagjaként.

A II. világháború idején a Home Guard tagja volt, a BBC-nek is dolgozott, majd 1943-ban a Tribune és a New Statesman munkatársa lett. Súlyosbodó tüdőbaja miatt Spanyolországból hazatérve Hertfordshire-ben élt, innen küldte a kortársi angol életforma társadalmi, politikai és kulturális problémáival foglalkozó cikkeit, tanulmányait a londoni Timesnak és Observernek. Élete végén Jura szigetre vonult vissza, ahonnan 1949-ben már súlyos betegen érkezett meg Londonba. 1950-ben hunyt el.

Jeffrey Meyers, a tapasztalt életrajzíró könyvében annak az embernek személyes élettörténetébe ássa bele magát, aki a huszadik századi irodalom legnagyobb látomásos utópiáit írta. Meyers George Orwell Complete Works című művének új kiadását, valamint barátokkal és családtagokkal készített interjúit veszi alapul, a londoni Orwell Archívumban lévő, eddig kiadatlan dokumentumok fölhasználásával pedig új megvilágításba helyezi a különc angol írót.

Orwell, a hanyatló brit birodalom gyermeke elutasítja a fullasztó osztályrendszert, amibe beleszületett, és írásain keresztül újfajta társadalmi tudatosságot teremt, amely azóta is jelen van a modern értelmiség gondolkozásában. Meyers munkája feltárja a látnok-író emberi gyengeségeit is - gyermekkori bizonytalanságait, politikai dilemmáit és a nőkkel való, sok problémával teli kapcsolatát. Az az Orwell-portré, amelyet ez a könyv megfest, sötétebb, de sokkal árnyaltabb, mint az eddigiek.

A történet pedig elkap és nem ereszt: a fordítás csak kiemeli a mű gördülékeny stílusát, amitől a könyv igen hamar letehetetlenné válik. A 20. századi angol gyarmati értelmiségi hontalansága mellett kirajzolódik a kor politikai és eszmei kuszasága is, amelyet az emberi kapcsolatok hálója tesz még bonyolultabbá. Orwell életének és gondolatainak megismerése és felfedezése mellett pedig azzal is szembesülhetünk, hogy milyen emberek és körülmények ihlették az 1984 írása közben, és miért születhetett meg az Állatfarm.

Meyers, Jeffrey: Orwell. Egy nemzedék fagyos lelkiismerete. Ford.: Magyari Andrea. Európa Könyvkiadó, Bp., 2007. 464 o. 3500 Ft.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Egy nemzedék fagyos lelkiismerete

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra