Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

A fejlett gallokat gúnyolja az Asterix-mítosz

2007. szeptember 3. 12:00

Egy közép-franciaországi felfedezés jelentősen újraértékelheti a gallokról alkotott képünket, akik valójában sokkal fejlettebbek voltak a korábban gondoltnál.

<

A régészek a legújabb felfedezések tükrében már úgy gondolják, hogy a gallok az 1961 óta megjelenő képregények kunyhóival szemben elegáns épületekben laktak, amelyek a központi tereket vagy fórumokat vették körbe. A leletekre a Lyonhoz közeli Corent-ban bukkantak rá, ahol a régészek számára az is világossá vált, hogy valószínűleg Vercingetorix, a gall törzsek utolsó vezérének palotáját tárták fel.

Vercingetorix palotája lehetett

Matthieu Poux régész professzor, az ásatás vezetője a The Sunday Telegraph című brit lapnak elmondta, hogy az általuk talált leletek azt bizonyítják, hogy a gallok sokal fejlettebbek voltak a korábban gondoltnál. "Teljesen újra kell írni az Asterix-történeteket, mert azok az évszázadok óta fennálló gall-képre épülnek... Mi viszont azt fedeztük fel, hogy nem csak bonyolult katonai szervezetük volt, hanem hasonlóan komplex civil- és kereskedelmi hálózatuk is. A franciák számára a gallok egész mostanáig a fák közti kunyhókban lakó emberek voltak, az általunk felfedezett nagy épületek azonban azt bizonyítják, hogy a galloknak tekintélyes társadalmi életük volt".

Korábban már beszámoltunk egy olyan faluról, amely a rómaiak uralma alatt is virágzott, ám a kutatók most korábban ismeretlen építési technológiákat tártak fel, amelyek arra utalnak, hogy a gall építészet és fémművesség a korban a rómaival egyenlően fejlett lehetett. A mostanáig kis, koncentrált helyekre összpontosító ásatás hamarosan egy több négyzetkilométeres területet is lefed majd, és a szakértők szerint így akár az egész várost kiáshatják majd.

Sokak szerint azonban a régésznek az Asterix-reform helyett inkább saját szakmájával kéne foglalkoznia. A képregényeket kiadó cég vezetője, Florence Richaud szerint bár hallott a felfedezésekről, nem gondolja, hogy a történeteket újra kéne írni, hiszen "ezek a történetek a leginkább a gyerekek megnevettetésére szolgálnak". A képregények atyja, a jelenleg 80 éves Uderzo pedig emlékiratain dolgozik, és eszébe sem jutna megváltoztatni a történeteket.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

A fejlett gallokat gúnyolja az Asterix-mítosz

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra