Demitizálták Gandhit a mozikban
2007. augusztus 28. 09:00
Új film készült az indiai függetlenség vezetőjéről, ám ezúttal nem mint az erőszakmentesség prófétájáról, hanem emberi, elsősorban apai oldaláról.
<
A film voltaképpen családi dráma, és azt a problémát boncolgatja, hogy a híres közéleti személyiségek, vagy a nagy eszmék harcosai, akik mindennél előbbre helyezik céljaik megvalósítását, hogyan tudják teljesíteni szülői kötelességeiket. A filmet, amelyet Angliában, Indiában és Dél-Afrikában mutattak be, megtekintette Nelson Mandela, a dél-afrikai polgárjogi mozgalom vezetője is. Mandela így summázta véleményét: `Minden harc a szabadságért áldozatokat követel. Személyeset is. Ez az ár, amelyet fizetnünk kell`.
Harilal, az elsőszülött fiú sorsa ezt a mondatot tökéletesen igazolja. A fiú (Aksaje Kanna alakítja), testvéreivel ellentétben lázadó típus. Ügyvéd szeretne lenni, mint apja, ezért Londonban akar tanulni. Az apa, aki ifjúkorában szintén ott járt egyetemre, később elvetette a nyugati civilizáció vívmányait, ezért nem engedélyezte fiának, sőt, azt is megtiltotta neki, hogy miután felesége és gyermeke kolerában meghalt, újra megnősüljön.
Harilalban ez gyógyíthatatlan sebet okozott. Helyét keresve áttért a keresztény, majd az iszlám hitre, de Gandhi nem értette meg őt. A film idézi ezzel kapcsolatban reagálását: "Ez nem veszteség a hinduizmus számára, eladta magát a legtöbbet ajánlónak".
Harilal később visszatért a hinduizmushoz. Amikor kiderült róla, hogy a család nevét felhasználva különböző, nem tiszta pénzügyletekkel becsapott embereket, az apa biztatta a károsultakat, hogy forduljanak a rendőrséghez. A gyűlölet-szeretet érzés jut kifejezésre a film nyitó jelenetében, amikor a teljesen lezüllött, alkoholista fiút haldokolva szedik össze az utcán és megkérdezik tőle: ki az apja. "Gandhi" - feleli. "Gandhi mindnyájuk apja, de te kinek a fia vagy?" - kérdezik aztán. "Gandhié" - hangzik ismét a válasz.
Nem meglepő hát, ha Indiában a tradicionalisták a film betiltását követelik.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma)