Kigyóval díszített bárd volt a trák királyok szimbóluma
2007. június 13. 17:00
A bolgár régészek a legrégibb uralkodói jelvényt találták meg az országban, amely az i.e. 9-8 század fordulójáról, a trák királyság születésének hajnaláról származik.
<
Ekkor bukkantak rá a temetkezési hely bejáratára karcolt, állatalakokból és geometriai mintákból összefonódó díszre, amelynek legérdekesebb eleme a trák társadalom hatalmi szimbólumának, a kettős bárdnak a felfedezése volt. A rajzon a labrisz mellett kígyók is szerepeltek, amely szintén királyi szimbólum lehetett.
A kettős bárd később az Odrisz törzs királyi szimbóluma volt, amely az i.e. első évezred második felének legerősebb állami szervezetét hozta létre a térségben - állítják a régészek. A három évszázaddal korábban is alkalmazott szimbólum arra utal, hogy az államhatalom megszervezése valószínűleg már itt megkezdődhetett.
Két évvel ezelőtt a régészek hasonló, ám jóval későbbi uralkodói szimbólumot találtak egy közeli dolment bejáratán, így a szakértők szerint nem kétséges, hogy mindkét sír uralkodók és papok sírja lehetett, akik a 9. század végén és a 8. század elején élhettek.
Nem ez az első nagyszabású felfedezés: a bolgár régészet - politikai felhangokat sem mellőző - eredményei az elmúlt években szinte elárasztották a nemzetközi tudományos sajtót, és a szakemberek szerint a trákok sok mindenben megelőzték a görögöket. Olvasson az utóbbi idők legnagyobb trák szenzációiról!