Az érzékeny diktátor ismeretlen oldala
2007. május 8. 11:00
Sztálin halála után több mint 50 évvel kerültek elő anyjának eleddig ismeretlen emlékiratai egy korábban titkos szovjet levéltárból Grúziában.
<
Az emlékirataiban Keke felfedi, hogy Joszif érkezésekor már két gyereket elvesztett, ezért Szoszó születését vallási csodának tartotta. Sztálin anyja egy közismerten szép nő volt, és a könyv szerint Szoszót a virágok iránti szeretettel tanították meg járni: egy kamillavirág után kapkodva tette meg első lépéseit. A nő részletesen megörökítette vetéléseit, betegségeit és azt a balesetet is, ami később félig megnyomorította.
A naplóból megtudhatjuk, hogy fiával együtt egy brutális alkoholista árnyékában éltek, az "apja ugyanis nem tudta abbahagyni az ivást... remegtek a kezei, és már a cipőjét sem tudta megkötni." "Szoszókám nagyon érzékeny gyerek volt" - írta Keke, és azt is megörökítette, hogy amikor Joszif hallotta, hogy apja részegen danolászva ér haza, anyját a szomszédokhoz küldte.
A nő sokat küzdött azért, hogy fiának segítsen megszerezni a papszeminárium ösztöndíját Tbilisziben. Pár évvel később azonban Sztálin fellázadt az iskola vezetői ellen, és forradalmárnak nevezte magát, aki a cár bukását akarja. Az anyja ekkor Tbiliszibe utazott, hogy megakadályozza fia kicsapását. A fiú dühöngve fogadta anyját, és bár ő vigasztalni akarta, Kekét döbbenten érte fia első hazugsága.
Amikor aztán Sztálin az állam élére került, a nő nem volt hajlandó Moszkvába költözni, és haláláig Grúziában élt. A diktátor közismerten dührohamot kapott, amikor anyjához újságírók utaztak, és a Politbürónak a következő utasítást adta: "Arra kérlek, hogy tiltsd meg annak a sajtót megfertőző szűklátókörű csőcseléknek, hogy interjúkat készítsenek az anyámmal, és hasonlókkal. Kíméljetek meg ettől a szenzációhajhászástól".