Kiegyenlített eredményt hozott a műemléki világnap
2007. április 20. 11:00
A műemlékvédelmi világnapon átadták a sikeres és az elfuserált, félrevezető helyreállításokért odaítélt ICOMOS-díjat.
A sikeres felújítás büszkeségei
A műemléki világnapot az UNESCO nemzetközi műemlékvédelmi szervezetének (ICOMOS) kezdeményezésére 1984 óta ünneplik világszerte. Április 18-án különböző rendezvényeken hívták fel a figyelmet a műemlékekre, különösen azokra, amelyek megmentéséhez segítségre van szükség, illetve átadták a sikeres és az elfuserált helyreállításokért járó díjakat is.
Az idei sikeresnek ítélt díjazottak:
A győri Szent Ignác-templom
A római Il Gesu mintájára épült barokk templom monumentális főhajóját gondos művészettörténeti előtanulmányok után kezdték rekonstruálni, és a végeredményt hitelessége és esztétikus mivolta miatt olyan nagyra becsüli a hazai műemlékvédelmi szervezet, hogy a hasonló munkára vállalkozó többi egyházközség elé is követendő például állítaná.
A Győrött 1627-ben letelepedett jezsuiták első temploma 1634-1641 között épült Baccio del Bianco tervei szerint, a rendház és az iskola is állt már 1667-ben. A jezsuita rend feloszlatása után a bencések lettek az épületegyüttes tulajdonosai (1802). A templom hajó díszítése a XVIII. század derekán született: a főoltárképet (Szent Ignác megdicsőülése), a szentély és a hajó mennyezetképeit (Szent Ignác mennybevitele és Angyali üdvözlet) Paul Troger, a bécsi barokk festészet legjelesebb művésze alkotta. A gyönyörű barokk szószéket 1749-ben Gode Lajos készítette, az orgonaszekrény 1755-ből származik.
A pesti Eötvös utcában lévő egykori Hatvani Deutsch-palota
Az 1920-as évek óta a spanyol követségnek otthont adó ház rekonstrukciója, noha alapvetően a modernizáció volt a munkálatok célja, a képző- és iparművészeti értékek megmentését, értő helyreállítását is magában foglalta.
Az Eötvös utcai palota megrendelője Hatvani Deutsch József, a hazai cukoripar megteremtője volt, aki kiváló érdemeket szerzett a kivitel terén az angol, portugál, kelet-indiai piacok megszerzésében. Hatvani Deusch alapítója és első alelnöke a Magyar Gyáriparosok Országos Szövetségének, 1903-tól fõrendiházi tag, 1908-ban - családjával egyetemben - bárói méltóságot nyer el. A megbízó társadalmi emelkedésének egyes szakaszait az épület átépítésének- bővítésének fázisai is tükrözik: előbb a földszint reprezentatív tereit és az utcára merőleges udvari szárnyat alakították ki, majd utóbb - kisebb átalakítással - autógarázs is épült.
A veszprémi Dubniczay-ház
A Dubniczay-palotát 1751-ben Dubniczay István kanonok építtette. Az épület - a vár középpontjában, a püspöki palotával szemben - Veszprém egyik legszebb emléke. A palotát története során többször átépítették, így mai állapota több építési periódus nyomát őrzi. A Dubniczay-ház telkén átépítés nyomait őrző várfalakat tártak fel, köztük az 1500 körüli rondellához tartozó vastag, külső falat.