Kirakóssal oktatták az őrült király gyermekeit
2007. március 29. 13:15
A Kew-i Palotában a látogatók az angol neveléstörténet különleges darabjait láthatják: tárlókba kerültek azok a kirakósok, amelyekkel III. György gyermekeit oktatták.
<
A térképeket a gyerekek megbízott nevelőnője, Lady Charlotte Finch kezelte, akinek aztán családja tulajdonába kerültek a kirakósok, ahol évszázadokig rejtőztek. Lady Charlotte leszármazottai azonban 2000-ben eladták azokat egy amerikai vevőnek, aki újonnan szerzett tárgyait szerette volna az Egyesült Államokba vinni. A kormányzat ezt megtiltotta, és a mahagóni dobozt tartalmával együtt 120 ezer fontért visszavásárolták.
A különleges oktatási segédeszközöket a Victoria és Albert Múzeum gyermekkor-történeti részlege kapta meg, akik most azokat - más 18. századi oktatási eszközökkel együtt - egy nagyszabású kiállításon mutatják be a Kew-i Palotában.
A dobozban egy olyan jegyzet is található, amely szerint a térképeket Lady Charlotte Finch találta fel, aki "azzal tanította a földrajzot, negyedik Györgynek, Fivéreinek és nővéreinek". Sebastian Edwards, a Történelmi Király Paloták kurátora szerint azonban ez egy kicsit eltúlzott állítás. A 16 térkép közül a legtöbbet ugyanis John Spilbury vésnök készítette az 1760-as években, Lady Charlotte 2-3 darabot rajzolhatott, míg a többi Franciaországból származhat. Edwards szerint Lady Charlotte az ötletet Madame Le Prince de Beaumont-tól, a királyi gyerekek francia nevelőnőjétől vette.
David Barrie, a térképek megvásárlását lehetővé tevő alapítvány vezetője szerint ez "nagy győzelem, mert ez a doboz tartalmazza a legkorábbi kirakósokat, és lehetővé teszi, hogy úgy lássuk a világot, mint a fiatal IV. György".