Háborúellenes film egy német tabutémáról
2007. március 19. 11:00
A németországi Stralsundban elkezdődött a Wilhelm Gustloff személyszállító hajó tragédiáját felelevenítő kétrészes német film forgatása.
<
Miután Günter Grass Rákmenetben című regényében 2002-ben már a tragikus események tudatára ébresztette a németeket, most kétrészes film készül a ZDF német közszolgálati tévé részére a Wilhelm Gustloff elsüllyedéséről. A remény kikötője - A Wilhelm Gustloff utolsó útja című film sugárzásának időpontját még nem tűzték ki. Annyi azonban ismeretes, hogy Joseph Vilsmaier rendező és csapata június közepéig Peenemündében, Hamburgban, Lipcsében, Berlinben és Kölnben forgat. A hajó elsüllyedésének drámai jeleneteit a tervek szerint Málta szigetén veszik fel egy óriási vízi stúdióban.
A tízmillió eurónál többe kerülő menekültdráma az eddigi legdrágább UFA-film lesz - közölte Norbert Sauer producer, hozzátéve, "háborúellenes film lesz, azzal a céllal, hogy felrázza az embereket". A forgatáson rendszeresen megjelenik egy idős, napbarnított arcú férfi: a 81 éves Heinz Schön, aki annak a hajón szolgált. Tengerészeti képesítésének és a legénység egyik segítőkész, őt a kellő pillanatban egy tutajra húzó tagjának köszönhette életben maradását az akkor 18 éves Schön. Az elmúlt öt évben szaktanácsadóként dolgozott együtt Rainer Berg forgatókönyvíróval.
Jóllehet a film nagy mértékben történelmi tényeken alapszik, az alakok mégis elképzelt személyek. A süllyedést a fiatal civil hajóskapitány, Hellmut Kehding szemszögéből nézve elevenítik fel, akit Kai Wiesinger alakít, A forgatókönyv nagyszerű - áradozott Wiesinger, aki 1997-ben már dolgozott Vilsmaierrel. Mint mondta, itt az ideje, hogy Németországban foglalkozzanak ezzel a nehéz, sokáig tabunak számító témával.
(Múlt-kor/MTI)