Városfalba építették Héra szobrát
2007. március 5. 11:00
Kétezerkétszáz éves Héra-szobrot találtak Dion ókori város romjai alatt, 85 kilométerre dél-nyugatra Theszalonikitől, az Olümposz lábánál.
<
A trónon ülő, fej nélküli istennőt ábrázoló márványszobrot tavaly találták meg Dion romvárosának feltáró munkálatai során, és Dimitrisz Pantermalisz, az ásatás vezetője - aki több mint három évtizede dolgozik a helyszínen - pénteken mutatta be a új leletet egy háromnapos régészeti konferencián Theszalonikiben. A szakember elmondta, hogy az ember nagyságú műremeket a korai keresztények a városfalba építették bele tömítésként, amikor Dion püspöki székhely volt.
Ez az első eset, hogy egyetlen templomból két istenszobor került elő, és nem elképzelhetetlen, hogy Athéné szobra is a templomban állt, és azt is megtalálják a további munkálatok során - mondta Patermalisz.
Dion a makedónok egyik fő vallási központja volt. Maga Nagy Sándor is mutatott be áldozatot a városban, mielőtt elindult volna győzedelmes hadjáratára a perzsa birodalom ellen az i. e. 4. században. Az eddigi ásatások során templomok, teátrumok, egy stadion, városfalak, egy szálloda, fürdők, utcák és egy csatornarendszer romjai kerültek elő, valamint számos szobor maradványa is. A területet a vaskor óta lakták, majd a korai kereszténység időszaka után vált lakatlanná.
(Múlt-kor/MTI)