Forradalmak szemtanúja volt a 20. század legnagyobb lengyel újságírója
2007. március 2. 10:15
A XX. század legnagyobb lengyel újságírójának nevezte a szejm elnöke a varsói parlamentben Ryszard Kapuscinskit, aki 75 éve született.
<
Életveszélyes kalandok Afrikában
Hírügynökségi újságíróként fiatalon - már az 50-es évek végén - kijutott Afrikába. Ösztönös vonzódását a legszegényebb, elmaradott országokhoz egy interjúban azzal indokolta, hogy gyermekkorát olyan környezetben élte le, amely akkor bízvást a harmadik világhoz volt sorolható. `A fejlett, jómódú országokban egyszerűen nem érzem jól magamat` - mondta egy, őt faggató riporternek, amikor már világhíres író volt.Könyveiben részletesen beszámolt minderről. Jó példa a kongói válság, amelynek kitöréséről, a függetlenség kikiáltása utáni katonai puccsról 1960 júliusában Varsóban értesült. Akkori főnöke, Mieczyslaw Rakowski hallani sem akart egy kongói utazásról, miután az ottani kormány az összes szocialista állam polgárait kiutasította. Hogy vigasztalja Kapuscinskit, kiküldte Nigériába (ahol akkor éppen semmi nem történt).
A Patrice Lumumba kormányfő meggyilkolása miatt felháborodott feketék egy napon az összes fehéret kiterelték a Résidence Équateur szállóból, összeverték, majd teherautón elszállították őket - nyilvánvalóan kivégzés céljából. A cseh-lengyel duót az mentette meg, hogy szobájuk ajtaja nem a szállodai folyosóról, hanem egy teraszról nyílt, és a fegyveres banditák csak a folyosón végigmenve "inspiciálták" a szobákat, fehérek után kutatva. Később belga zsoldosok karmai közé kerültek Bujumburában (Burundi akkor még belga gyarmat volt); a kivégzéstől csak az ENSZ etióp katonáinak megérkezése mentette meg őket.
Hat évvel később, az akkor már szintén polgárháború dúlta Nigériában fegyveres útonállók fogták el, amikor Lagosból a zendülő jorubák földjére tartott autóval, hogy személyesen győződjön meg az ottani állapotokról. Mivel pénze már nem volt, hogy kiváltsa magát (a korábbi útonállók elvették utolsó fontjait), a banditák leöntötték benzollal, hogy élő fáklyát csináljanak belőle. Ám a kését a tudósító torkához szegező részeg bandavezér - saját mozgalma, az UPGA jelszavait skandálva - váratlanul nevetőgörcsöt kapott. A röhögés átterjedt a többiekre is, és végül futni hagyták a halálra vált lengyel újságírót.