Megtalálták Dionüszosz szent színházát
2007. február 20. 13:15
Athén harmadik, eddig ismeretlen ókori színházának darabjait találták meg a régészek az egyik külvárosban - számolt be róla a görög sajtó.
A Menidi névre hallgató külvárosban tizenöt koncentrikus kőkör került elő - nyilatkozott az Associated Pressnek Vivi Vasszilopoulou, a görög régiségek hatóságának vezetője. Elmondása szerint a színház egy másik, még feltáratlan darabja a közeli út alatt található. A maradványokra egy új épület alapozása során találtak rá, ám egyelőre nagyon korai lenne bármilyen következtetést levonni a leletekből A maradványokat egyelőre még nem datálták, és a mostani feltárást további vizsgálatok illetve ásatások követik majd.
Menidi az ókori Akharnae falujára épült rá, amely a legnagyobb Athén melletti falusias település volt. Az itt található színházat már az ókori auktorok is megemlítették, ám egész mostanáig nem találtak fizikai bizonyítékot annak létezésére.
A faluban az ókori bor és mámor istenének, Dionüszosznak hódoltak, és az athéniek szerint az isten szent növénye, a borostyán is ott nőtt először. A Dionüszosz-kultusz színhelye a templomok és a természet helyett a színházakban volt. A kultusz része volt az istenrõl szóló drámák elõadása, ami a mai passiójátékok elõfutárának is tekinthetõ, hiszen Dionüszoszt megölték, de újra feltámadt. Mivel az ókori művészetek is Dionüszosz kultuszából nőttek ki, nem lenne meglepő, ha az itteni színház jelentősége az athéniekkel vetekedett volna.
Az ókori kultúra fellegvárában mostanáig két másik hasonló épületet ismertek. A kisebbik a város déli részéből került elő, míg a nagyobbik közvetlenül az Akropolisz lábánál található. Az utóbbi színházat először az i.e. 6. században használták, és akkor még a domboldalba vágott földteraszokon ültek a nézők, majd az i.e. 4. században a teátrumot kőszínházzá építették át.