Az ENSZ is elítéli a holokauszt-tagadást
2007. január 29. 16:00
Az ENSZ Közgyűlése a holokauszt-tagadást elítélő határozatot fogadott el pénteki ülésén, néhány héttel azután, hogy Irán a náci népirtást megkérdőjelező személyeknek felszólalási lehetőséget adó konferenciát rendezett Teheránban.
<
Jelképes határozat született
Az Egyesült Államok által kezdeményezett határozati javaslatot beterjesztését a brit hírügynökség jelentése szerint 103 tagország támogatta, és egyhangúlag, szavazás nélkül, vagyis konszenzus alapján fogadták el, a 192 tagállam közül csak Irán határolta el magát tőle, mondván, az csupán `politikai gyakorlat`.
A határozatot, bár az egyetlen országot sem említ név szerint, Irán magatartása miatt kezdeményezték, amint arra több diplomata is rámutatott, emlékeztetve arra, hogy egyes teheráni vezetők, különösen Mahmúd Ahmadinezsád elnök többször is tagadták a holokauszt megtörténtét. Ahmadinezsád legutóbb kedden nevezte "koholmánynak" a holokausztot és ismét azt jósolta, hogy Izrael állam "darabokra fog hullni". Irán decemberben Teheránban nemzetközi konferenciát rendezett a holokausztról, számos országból érkezett holokauszt-tagadó részvételével.
Az ENSZ-közgyűlés határozatainak nincsen olyan kötelező érvénye, mint a Biztonsági Tanács döntéseinek, értékük inkább erkölcsi és jelképes erejű. A világszervezet 2005-ben nyilvánította január 27-ét, az auschwitz-birkenaui koncentrációs és megsemmisítő tábor felszabadulásának napját a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapjává. A náci haláltáborokban hatmillió zsidót, továbbá több millió lengyelt, oroszt, cigányt, valamint homoszexuálisokat, különböző betegségekben szenvedő embereket öltek meg, közülük Auschwitzban másfél millióan pusztultak el.