Plasztikázták Dante sasorrát
2007. január 15. 12:30
Olasz kutatók rekonstruálták a 700 éve elhunyt drámaíró arcát, és az eljárás során kiderült, hogy a reneszánsz mester arisztokratikus sasorra csak a későbbi korok művészeinek képzeletében született meg.
Már a Múlt-koron is beszámoltunk arról, hogy egy 14. századi freskón is világosan látható volt Dante hosszú, egyenes orra. Az olasz kutatók azonban egy nemrég elvégzett teljes arcrekonstrukció után ezt már tényként fogadják el.
Az Isteni Színjáték befejezése után nem sokkal Dante maláriában megbetegedett, és 1321. szeptember 14-én (vagy 13-án) Ravennában halt meg. Itt is temették el a `Dante költő sírja` feliratú kápolnában. Dante csontjait aztán 1509-1865 között elrejtették, mivel a firenzeiek több sikertelen kísérletet tettek a hamvak megszerzésére. A kriptát aztán 1921-ben nyitották fel, és ekkor Fabio Frassetto professzor titokban lemérte a koponyát, és elkészítette annak élethű másolatát. A ravennai hatóságok ezt azért nem engedélyezték, mert féltek az író emlékének megszentségtelenítésétől.
Ennek oka szerinte a közékori művészetben rejlik, hiszen Dantéről életében nem készült olyan ábrázolás, amely fennmaradt volna. Bár halála után több mint 30 halotti maszkot készítettek róla, a szekemberek szerint az emberi arc ezt nem bírta volna ki, és egyik sem mondható hitelesnek. A drámaíró ábrázolásai így csupán az olasz művészek képzeletének termékei, akik a kor divatos irányzatai szerint alkották meg az egyébként átlagos szerző különleges arcképét.