Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Újjászületik Hemingway kubai háza

2007. január 8. 08:00

A termeszek és a ciklonok támadásai ellenére is újjászületik a Finca Vígia, Ernest Hemingway kubai háza, ahol a Nobel-díjas amerikai író élete utolsó 21 évét töltötte.

<

A kubai és amerikai szakértők már renoválták a ház homlokzatát, amelyet már kezdett benőni a növényzet a Havannától 25 kilométerre fekvő San Francisco de Paula falu mellett. Igyekeznek visszaadni a 19. században a spanyol Miguel Pacuar y Baguer által épített villa hajdani csillogását, de természetesen nem törlik le azokat a nyomokat, amelyeket Hemingway hagyott rajta több mint két évtizeden át. Itt született két talán leghíresebb regénye: a spanyol polgárháborúban játszódó Akiért a harang szól, és Az öreg halász és a tenger. Ez utóbbi művéért kapta meg 1954-ben az irodalmi Nobel-díjat. De megmaradnak azok a feljegyzések a fürdőszoba falán, amelyek azt tanúsítják, hogy testsúlyát már-már mániákusan figyelő Hemingway naponta többször is megmérte magát.

A villát 1961-ben, Hemingway halála után Fidel Castro kubai elnök nyilváníttatta múzeummá. Itt őrzik az író személyes tárgyait, könyveket, bútorokat, lemezeket, rádiót, kitömött állatokat, továbbá fotók mutatják be a halászat, a vadászat és a boksz iránti szenvedélyét. Magát a házat azonban alaposan megviselte az idő, nem is szólva arról a két ciklonról, amely 2005-ben lesújtott a szigetországra. A restaurátorok most az épület faanyagát a termeszeket elriasztó anyaggal kezelték, de gondolnak a magas páratartalom és a nap által okozható károkra is. Rendbe hozzák a kertet és Hemingway hajóját, az El Pilart is.

Az 1,2 millió dollárnak (234 millió forint) megfelelő összegű beruházást a kubai állam finanszírozza, mivel a 45 éve érvényes amerikai embargó miatt egyetlen egyesült államokbeli intézmény sem vállalhatja a költségeket. Ennek ellenére a National Trust of Historic Preservation (Történelmi értékmentés országos alapítványa) nevű amerikai civil szervezet támogatja a restaurációs munkálatokat.

Ada Rosa Alfonso, a múzeum igazgatónője szerint Hemingway életművének közös kubai-amerikai örökségnek kellene lennie. "Az észak-amerikai irodalom istene kubainak érezte magát és ez Kuba elismerését jelenti a világban" - jelentette ki az igazgatónő.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Újjászületik Hemingway kubai háza

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra