Az elektrotechnika atyja: 190 éve született Werner von Siemens
2006. december 13. 15:00
<
Távíró és villamos
A sikereken felbuzdulva társával, Johann Georg Halskéval 1847-ben megalapították a Simens Ú Halske Távíró Társaságot, a mai vállalatbirodalom elődjét. A társaság már kezdettől fogva számolatlanul kapta a megrendeléseket a vezetékek kiépítésére.A nemcsak kiváló elmével, hanem jó üzleti érzékkel is megáldott Siemens meg akarta vetni lábát külföldön is, a konszern első külhoni irodája Wilhelm öccse révén Londonban nyílt meg. Hamarosan távíró vezetékek lepték el az egész világot, a vállalat tengerentúl is terjeszkedett. Halske viszont nem pártolta a kockázatos beruházásokat, így Siemens két fivérével 1865-ben új vállalatot alapított Siemens Brothers & Co. néven. Egyik grandiózus munkájuk a 11 ezer kilométer hosszú, Londont Teheránnal és Kalkuttával összekötő indo-európai vezeték kiépítése volt, a munkálatok három éven át tartottak.
A nevével fémjelzett konszern 1887-ben jelent meg Magyarországon, ekkor alakult meg az első Siemens és Halske Berlin-Budapest vegyes vállalat. Ez a cég építette meg a nagykörúton az első villamosvonalat, majd 1896-ban a nevezetes millenniumi földalattit. Ezt követően a II. világháború végéig még számos Siemens cég létesült, főként a villamos és gyógytechnikai iparban.
Werner Siemens kétszer házasodott meg, első feleségétől (aki 1865-ben halt meg) négy gyermeke született. 1869-ben nősült meg újra, egy távoli unokatestvérét vette el, akitől még egy fia, a vállalatot továbbvivő Carl-Friedrich született. Siemens életműve elismeréseként 1888-ban nemesi címet kapott. A szociális érzékenységéről is híressé vált feltaláló, aki mindig igyekezett megfelelően gondoskodni munkásairól, 76 éves korában, 1892. december 6-án halt meg Berlinben. Neve és öröksége ma is él, a Siemensnek a világ 198 országában mintegy 400 ezer munkavállalója van.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma - Pietsch Judit, Sajtóadatbank)