Pannóniával kereskedtek a nógrádi germánok
2006. december 12. 11:00
<
A nógrádi germánok hagyatéka
A legtöbb ismeretet az i.sz. 4. században itt állt germán faluból szerezték a szakemberek. Lakói között már kézművesek is voltak, akik edényeket készítettek, borostyánból gyöngyöt, míg agancsból fésűt faragtak. A lakosok a pannóniai területek vásárait is látogathatták, amiről a római edénytöredékek és üvegek, valamint bronzpénzek árulkodnak. Építményeik közül egyet sikerült feltárni: egy félig földbe mélyített, közel négyzet alaprajzú házat, amelynek tetőszerkezetét 6 oszlop tartotta. Kemence nem volt a házban.
Női sír az 5-6. századból - nézze meg a feltárás képeit galériánkban! |
A legfiatalabb leleteket az 5. századra keltezhető germán női sírok jelentették: két igen mélyre ásott sírt sikerült feltárni. Az egyik sírban a csontváz mellett egy üvegpoharat, két aranyozott ezüstből készült ruhakapcsoló dísztűt (fibulát), illetve egy agancsból faragott fésűt sikerült megtalálni. Az elhunyt ruházatát itt apró gyöngyök díszítették, és egy fatörzsből kivájt koporsóban tették végső nyughelyére. A másik sír is tartalmazott két kisebb aranyozott ezüstből készített fibulát, valamint az előző síréhoz hasonló kisebb gyöngyöket. A sírból a fenti leletek mellett még egy aranyozott ezüst fülbevalópárt, illetve változatos anyagú (borostyán, üvegpaszta, karneol) gyöngyöket, valamint egy ezüst csengettyűt is sikerült kiemelni.
A restaurálások, az antropológiai és az egyéb természettudományos vizsgálatok jelenleg is folynak, utóbbiak választ adhatnak arra, hogy kik laktak itt a különböző időszakokban, valamint milyen környezet vette őket körül.
(Az ásatási fényképeket Farkas Gábor készítette.)