A tálib Buddha-romboláshoz hasonlítják az iráni gátépítést
2006. november 29. 12:30
A gazdasági fejlesztéssel küzd a kulturális örökségvédelem
A projekt és Paszargad esetleges veszélybe kerülése nagy felzúdulást keltett az irániak között, akik a Kűrosz király mauzóleumát is magában foglaló műemléket nemzeti örökségük fontos részének tekintik. Mohammad Ali Dadkhah ügyvéd szerint a nagy király örökségének megbecsülése mindennel szemben elsőbbséget élvez. `Egy 50 évre tervezett fejlesztési projekt nem rombolhat le egy 3000 éves kultúrát. Kűrosz sírjának egy törött darabja többet ér, mint az egész Sivand-gát. Gátat az országban bármikor bárhol lehet építeni, de Kűrosz-mauzóleum csak egy van az egész világon`- mondja az elismert jogász.
Mások szerint az iráni vezetésnek nagyobb figyelmet kellene szentelnie az ország ókori műemlékeinek, és egyensúlyt kellene teremtenie a történelmi örökség megóvása és a gazdasági fejlődés között. Kazemi védelmébe vette a Sivand-gátat, amely szerinte "nagyon jó intézkedés", és javítani fogja a régióban élők életét. "Sajnos az Energiaügyi Minisztérium és a Kulturális Örökség Szervezete között a projekt tanulmányozásának kezdetétől eltelt 10-12 évben nem volt megfelelő az együttműködés, és ez vezetett a mai problémákhoz. Mivel azonban a térségben igen kevés a víz, elmondhatjuk, hogy a projekt jelentősen át fogja alakítani az itteni és az Arsanjan városában élő emberek életét" - mondta a szekember.
|
A nedvesség fenyegeti az egykori kerteket |
Kazemi azonban azt is elismerte, hogy a nemrégiben felfedezett, még kevéssé ismert ókori műemlékek a gát feltöltésével víz alá kerülnek majd. "A Sivand-gát feltöltése után a Bolaghi-völgyben azonosított 130 történelmi emlék 80%-át elönti a víz. Ezeken a területeken nem találtak Perszepoliszhoz hasonló jelentős emlékeket. A most begyűjtött információkból kiderülhet, hogy nem tartalmaznak semmilyen egyedülálló leletet, és ezek az adatok elegendőek lesznek a szakértők számára" - érvelt Kazemi.
A projekt kritikusai között található Shabanou Farah Pahlavi, Irán korábbi uralkodója is, aki a Radio Fardának nyilatkozott: "Remélem és bizosan tudom, hogy azok az irániak, akik törődnek országuk kultúrájával és örökségével, mindent meg fognak tenni annak érdekében, hogy a régészek még a gát feltöltése előtt befejezhessék a feltárási munkákat. A kormányok és az emberek jönnek és mennek, de a kultúra és egy nemzet kulturális identitása örök."
- Veszélyben az ókori palota
- A gazdasági fejlesztéssel küzd a kulturális örökségvédelem