Szemtől szemben 1956 mártírjaival
2006. szeptember 15. 11:00
A tavaly elhunyt Szentpétery Tibor eddig még nem publikált fotóival jelent meg Eörsi László, 1956 mártírjai - Budapest a forradalom napjaiban című kötete, amelyben a szerző az 1956-os forradalmat követő megtorlás 225 áldozatát veszi sorra a bírósági ítéleteiket feldolgozva; az album bemutatóját szerdán tartották a Budapesti Fegyház és Börtön Kisfogházában berendezett Emlékhelyen.
Csere László, a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy amikor az 1956-os forradalmat ünnepeljük, egyben a mártírok előtt is tisztelgünk. Felidézte: a kötetben szereplő 225 mártír közül sokan a bemutató helyszínén raboskodtak, illetve ott is végezték ki őket. A parancsnok könyörtelennek nevezte az 1956 utáni időszakot, mert a mártírok a `minimális jogi védelmet sem kapták meg` és akkoriban jóformán nem telt el hét kivégzés nélkül.
Eörsi László elmondta: elsősorban levéltári forrásokat használt fel az adatok és a portrék beszerzéséhez. Szólt arról is, hogy sokan 225 mártírnál többet tartanak számon. Ő az alapján jelenti ki, hogy az áldozatok száma 225 volt, mert az ő esetükben talált a levéltárakban olvasható bírósági ítéletekben legalább egy, erre bizonyítékot adó vádpontot.
Szentpétery Tibor lánya, Szentpétery Márta a könyv bemutatóján arról beszélt, hogy az album képeit édesapja a család padlásán rejtegette, s azokat csak 1989-90-ben vette elő.
(Múlt-kor/MTI)