Veszélyben a Lascaux-barlang rajzai
2006. június 20. 14:00
Néhány évvel ezelőtt úgy tűnt, az őskori művészet legismertebb helyszínét többé senki sem csodálhatja meg, mivel a rosszul kiválasztott klímarendszer miatt a Lascaux-barlang falfestményeit gombatelepek lepték el.
<
Pusztító hatású turizmus
A barlang 1940-es véletlenszerű felfedezéséig semmilyen külső hatás nem rongálta 17 ezer évvel ezelőtt élt őseink alkotásait. A következő húsz évben turisták tízezrei csodálták meg a mágikus falfestményeket, nem is sejtve, hogy látogatásuk végzetes következménnyel járhat. A folyamatos forgalom miatti állandó légmozgás, valamint az emberek lélegzése folytán a barlangi levegőbe jutó szén-dioxid hatására gombatelepek jelentek meg a falakon. A penész rohamosan terjedt, mire az akkori francia kulturális miniszter elrendelte a barlang bezárását. A '70-es évek elejére a helyzet stabilizálódni látszott, eltűntek a gombák, helyüket újra bölények, kecskék, lovak díszítették. Lascaux, bár nagyon korlátozott létszámban, 1983-ig megint fogadta a látogatókat.
Légmozgás a barlangban |
Gombatelepek a falakon |
A katasztrófahelyzet felismerése óta többféle módszerrel próbálták visszafordítani a folyamatot, ám ezek egyike sem hozott javulást. Végül a biztos eredményt ígérő "mechanikus eltávolítás" mellett döntöttek, vagyis néhány hónapja kézzel kapargatják le a falról a rárakódott vastag penészt. Az eljárás olyannyira hatékonynak tűnik, hogy a barlang üzemeltetői máris a 2007-es megnyitást tervezik. Az egyetlen komoly probléma, hogy bár a korábbi hibákat felismerték, azt még senki sem tudja, hogy a jövőben miként őrizhető meg a barlang sértetlensége.