Budapest szívében látható az op-art mestere
2006. április 14. 12:00
Victor Vasarely születésének századik évfordulója alkalmából a budapesti Csók István galériában kiállítás nyílt, amelyet Philippe Zeller francia nagykövet nyitott meg.
<
Vasarely |
Ezúttal a budapesti Csók István galériában ábrándozhatnak el a látogatók a magyar származású francia művész képeit nézegetve. Feledy Balázs művészeti igazgató az MTI-nek elmondta, az óbudai Vasarely Múzeum két munkatársa, Egry Márta és Szabó Lilla hosszú kutatás eredményeként felfedezte, hogy a művész nem 1908-ban, hanem két évvel korábban született, így ebben az évben Vasarely-centenáriumot is ünneplünk.
"Az alkotásokat a Vasarely múzeumtól kapta kölcsön a galéria, a kiállítás célja pedig az, hogy április 23-ig nyitva tartó tárlaton itt, a város szívében minél több ember találkozzon a gyönyörű képekkel. Így nem csak Vasarelyt, hanem az óbudai múzeumot is alkalmunk van népszerűsíteni" - mondta Feledy Balázs. A kiállítást megnyitó Phillipe Zeller francia nagykövet néhány mondat erejéig magyarul méltatta a mestert: "Vasarely minden bizonnyal a huszadik század legismertebb festője Franciaországban, nemcsak az idősek, hanem a fiatalok körében is. Kisugárzása a reklám és a dekoráció területén is óriási" - mondta a nagykövet, aki úgy vélte, a magyar származású festőnek jelentős szerepe lehetett abban is, hogy 2010-ben Pécs lesz Európa fővárosa.
"Vasarely az op art, a század második felének egyik síkgeometrikus-kinetikus irányzatának megteremtője a közösség számára használható művészetet kívánt létrehozni. Művésztársaival saját maga sokszorosította műveit, hogy azok minél több emberhez jussanak el. Két múzeumot működtetett Franciaországban és kettőt alapított szülőhazájában, Pécsett és Budapesten" - mondta Egry Mária muzeológus, művészettörténész, Vasarely-kutató.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma)