Lebukott az ókori pénzhamisító
2006. április 6. 11:00
Pénzhamisítást lepleztek le Olaszországban, de a tettes már örökre ismeretlen marad. Az esetet ugyanis több mint 2000 évvel ezelőtt követték el.
Nem az első ókori pénzhamisítást, de az eddigi legügyesebbet leplezték le a római La Sapienza Egyetem munkatársai. A Giuseppe Giovanelli által vezetett szakértőknek egy sokáig ezüstnek hitt pénzérme keltette fel a szakmai érdeklődését.
Vizsgálatuk eredményeképpen kiderült, hogy az ókori fizetőeszközt valójában ólomból verték, s valamilyen kémiai eljárással vontak rá egy vékony ezüst réteget. Ez az eljárás azonban különbözik az eddig megismertektől. Nem ráégették tehát az ezüstöt a felületre, s nem is addig kezelték a nemesfémmentes ötvözetet, míg az nem lett ezüstös, vagy aranyos csillogású. Giovanelliék mikroszkopikus szerkezet-elemzése galvanizáló technika használatát mutatta ki, melyet azonban az ókori hamisító nyilvánvalóan még nem ismerhetett.
S habár Arkhimédész törvényét alkalmazva már az ókori kereskedők is tudták, hogyan lehet a súly alapján kiszűrni a hamis pénzeket, egy-két forgalmas napon a csalók is szerencsével járhattak.