165 éve halt meg William Harrison amerikai elnök
2006. április 4. 12:00
Százhatvanöt éve, 1841. április 3-án halt meg William Henry Harrison, az Egyesült Államok kilencedik elnöke.
<
Háborús hős az elnöki székben
Amerikai elnökök a Múlt-koron |
James Madison, Benjamin Harrison, Ronald Reagan, Andrew Jackson, Abraham Lincoln, Franklin Pierce, Jimmy Carter, Theodore Roosevelt |
1801-ben lemondott a képviselőségről és az újonnan alakult Indiana terület kormányzója lett. A tisztséget 12 éven át töltötte be, ezalatt szerződések révén megszerezte a bennszülött indiánok földjét, a nyugat felé nyomuló telepeseket pedig katonai erővel támogatta. A fehér terjeszkedés az addig egymással rivalizáló indián törzseket összefogásra késztette, szövetségük élére a sóni törzs főnöke, Tecumseh állt. 1811-ben Harrison mintegy ezer emberével Tecumseh ellen vonult és a Tippecanoe folyónál legyőzte. Az indianai kormányzó az 1812-ben kitört brit-amerikai háborúban szaporította tovább katonai babérjait, amikor dandártábornoki rangban őt nevezték ki az északnyugati hadsereg főparancsnokává. Előbb megállította a Kanadából betörő angol-indián sereget, majd 1813 októberében az Erie-tótól északra tönkreverte őket. A csatában Tecumseh is elesett, az indián ellenállás végleg megszűnt. Harrison a washingtoni kormánnyal támadt nézeteltérései miatt még a háború vége előtt búcsút intett a seregnek és politikai karriert kezdett.
Az újdonsült nemzeti hős 1816-tól Ohio képviselője volt Washingtonban, de az állam kormányzói tisztéért folytatott versenyfutást 1820-ban elvesztette. 1824-től szenátorként ült a Kongresszusban, majd 1829-ben kolumbiai nagykövetté nevezték ki, megbízatásának lejárta után visszavonult vidékre. 1836-ban megpályázta az elnökséget, de alulmaradt Van Burennel szemben. Négy évvel később újra próbálkozott, s a dicső katonai múlt ezúttal elegendőnek bizonyult az Amerikát gazdasági válságba taszító elnökkel szemben. Harrison országosan csupán 150 ezer szavazattal kapott többet riválisánál, de az elektori testületben 234-en szavaztak rá, míg Van Burenre csak hatvanan.