Washingtonban emlékeztek az 1956-os forradalomra
2006. február 15. 11:30
Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter az 1956-os magyar forradalom tiszteletére rendezett washingtoni megemlékezésen példaértékűnek nevezte a forradalom vívmányait.
Condoleezza Rice volt a házigazdája a külügyminisztérium Franklin-termében mintegy kétszáz vendég részvételével megrendezett megemlékezésnek, amely megnyitotta az egyesült államokbeli ünnepségek sorozatát. Az 50. évforduló jegyében az idén számos rendezvénnyel, kiállítással, kulturális eseménnyel tisztelegnek Amerikában a magyar forradalom emléke előtt. Condoleezza Rice beszédében méltatta a magyar forradalmat, amely megmutatta a világnak, hogy él a remény a vasfüggöny mögött. A szabadság tizenkét napja egész Kelet-Európában bátorítást adott a hazafiaknak saját küzdelmükhöz - mondta.
Az amerikai külügyminiszter jól ismeri a magyar forradalmat. A Stanford Egyetem fiatal, Kelet-Európával foglalkozó professzoraként tanulmányt írt Az 1956-os magyar válság: a szovjet döntés címmel, amely 1983-ban jelent meg a Studies in Comparative Communism folyóiratban.
Simonyi András nagykövet beszédében kiemelte, hogy az áldozat nem volt hiábavaló, a magyarok végül többet értek el, mint amiről a hősök valaha is álmodoztak.
Az ünnepségen beszédet mondott Nicholas Burns politikai ügyekben illetékes amerikai külügyi államtitkár, Theodore McCarrick bíboros, washingtoni érsek, Arthur Schneier New York-i rabbi, a felekezetek közötti kölcsönös türelmet hirdető Lelkiismeret-felhívás Alapítvány vallásközi szervezet elnöke, Wilson Gunn presbiteriánus tiszteletes, Allen Weinstein, az Egyesült Államok főlevéltárosa is. A pódium fölött egy eredeti 56-os, a kivágott címer helyén lyukas magyar zászlót helyeztek el.