Kelly, Ned
2005. november 11. 10:00
<
Ned Kelly először tizennégy évesen került összeütközésbe a törvénnyel, garázdaság és egy törvényen kívüli útonállónak nyújtott segítség miatt. Bár akkor felmentették, egy év múlva elzárásra ítélték egy házaló megverése és a férfi feleségének küldött obszcén levél miatt, amelyhez egy borjú heréit mellékelte.
Az immár körözött és feldühödött Kelly háborút hirdetett az általa tisztességtelennek és elnyomónak tartott "Törvény" ellen. Öccsével és két bűntársával bandát alakított, az üldözésére indult rendőrök közül hármat megöltek. Fejükre egyre magasabb vérdíjat tűztek ki, a környéket lovas rendőrök özönlötték el, de nem akadtak a banda nyomára. Közben az üldözöttek elképesztő merészséggel megszálltak egy kisvárosi vasútállomást, kirabolták a helyi bankot, miközben több tucatnyi foglyot ejtettek, a huszárcsínyt két hónappal később megismételték. Ezúttal a helyi rendőrségre szállásolták be magukat és rendőr uniformisban minden férfit letartóztattak, majd elvitték a bankban őrzött pénzt, de előbb Kelly ártatlanságát bizonygató beszédet kerekített foglyainak. A brit gyarmatokon korábban soha nem kínáltak ennyit egy bűnöző elfogásáért: ekkor már 8 ezer font vérdíj volt fejére kitűzve. Sokáig mégis csak bottal ütötték a banda nyomát, miközben Kelly terjedelmes kiáltványban fejtette ki az őt és családját ért méltánytalanságokat, illetve az ír katolikusokat a protestáns hatóságok részéről sújtó elnyomást.
Az üldözöttek a rabolt pénznek, családjuk és szimpatizánsaik támogatásának köszönhetően egy évig tartották magukat, olykor egy nap alatt nyolcvan-száz kilométert is megtettek lóháton. Csak 1880 júniusában bukkantak fel újra, amikor Glenrowanban kivégeztek egy rendőrségi besúgót. Kelly a gyilkosságot csaléteknek szánta: azt tervezte, hogy lesből megtámadják az erősítést hozó rendőrvonatot és azzal menekülnek el. A saját készítésű, félmázsás páncélba öltözött banditák szabályszerűen megszállták a kisvárost és 62 foglyot ejtettek, de számításukba hiba csúszott. A rendőröket figyelmeztették, így a vonat egy nap késéssel érkezett meg, amikorra a banda a virrasztástól és az éjszakai dorbézolástól teljesen kimerült. A rendőrök körülvették a hotelt, az ostrom során Kelly három társa életét vesztette, őt lábában tucatnyi golyóval, de élve fogták el.
A Ned Kelly nagylelkűségéről és önzetlenségéről terjedő történetek hatására 32 ezer aláírást gyűjtöttek érdekében, az ezt követő vizsgálat során az őt elfogó rendőrtisztek szinte mindegyikét elbocsátották vagy lefokozták. Halála után az ausztrál folklór része lett, egy volt börtönében múzeumot is berendeztek. Alakjában néhányan - ők vannak kevesebben - a közönséges és kegyetlen bűnözőt látják, de a többség szemében volt már helyi Robin Hood, szabadsághős, forradalmár, a protestáns elnyomás ellen küzdő katolikus, sőt még a köztársasági eszme megtestesítője is.
Életét és halálát számtalan könyv és film tárgyalja, a talán leghíresebben Mick Jagger, a Rolling Stones együttes énekese alakította a címszerepet. Az utolsó Kelly-film két éve készült 30 millió dolláros költségvetéssel Ausztráliában, Heath Ledger, Orlando Bloom és Naomi Watts főszereplésével.
(Múlt-kor/Vladár Tamás - Panoráma, Sajtóadatbank)