John Lukács a Mindentudás Egyetemén
2005. október 21. 14:13
A csaknem 60 éve az Egyesült Államokban élő történészprofesszor előadása a címben foglalt Állam, nemzet, nép történeti fogalmak változó jelentéseit és a nekik megfeleltethető valós társadalmi tények egymáshoz való viszonyát vizsgálja - elsősorban a 19-20. századi magyar történelem összefüggésében.
<
Korunk egyik legismertebb történésze Magyarországon született 1924-ben. 1945 után az USA-ba emigrált, s ott csinál karriert. 1947-1994 között a Chestnut Hill College történelem tanszékén tanít, 1974-ig tanszékvezető. Vendégprofesszorként tanított a Columbián, Princetonban és a John Hopkinson, valamint az ELTE-n és a Közép-európai Egyetemen (CEU) is tart előadásokat. Több mint 20 könyvet írt, a legtöbbet több nyelvre, így magyarra is lefordították. Fő kutatási területe a II. világháború története. Számos történetfilozófiai és önéletrajzi jellegű esszét is publikált. |
A magyar társadalom különösen sikeresnek bizonyult különféle idegen ajkú népcsoportok (németek, zsidók) asszimilálásában. 1945 óta nemzet és nép egyre inkább szinonim fogalmakká válnak és a tendencia folytatódik: az Európai Unió keretei között a magyar önérzet és öntudat egészséges fejlődése egyre szükségesebb hajtóerővé válik a társadalom számára.
Az előadás helye és időpontja: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Informatikai épülete (Budapest XI., Magyar tudósok körútja - régi nevén Pázmány Péter sétány - 2.), Kozma László nagyelőadó; 2005. október 24., 19:30.