Olajvállalatok segítik a norvég régészeket
2005. szeptember 27. 10:00
A múlt héten Norvégia nyugati partjainál befejezték minden idők legmélyebben zajló tenger alatti ásatását. Olajvállalatok finanszírozzák a mélytengeri vezetékfektetés előtti biztonságos leletmentést, a tökéletesen érintetlen hajóroncsok szakszerű feltárását.
<
Az olajkonzorcium a régészeket azért bérelte fel, hogy megvizsgálják a helyszínt, majd megjelöljék azt a helyet, ahol a vezetéket a roncs károsítása nélkül le lehet fektetni. "Az olajtársaságok támogatásából dolgozunk" - mondta el az MSNBC-nek a Norvégiai Tudományos és Technológiai Egyetem munkatársa, Fredik Søreide. "Azt hiszen ezért senki más nem fizetne".
A távirányítású robotokat használó kincsvadászok korábban már mélyebb vizekben fekvő roncsokat is kifosztottak, a régészek viszont nem tudtak ilyen kutatásokat finanszírozni. Az óceánfenéken olajvezetéket építő társaságok azonban mostanában egyre több távoli olaj- és gázmezőt szeretnének kiaknázni, így sokszor ütköznek eddig ismeretlen hajóroncsokba. Ezek feltárásához egy nemrég megkötött egyezmény értelmében régészeket hívnak, és fizetik a biztonságos leletmentés teljes költségét is.
A kutatókat az eddigi gyakorlattal szemben - amikor a felszínről irányították a leletmentést - ezúttal egy különleges kabinban leeresztik a tenger fenekére, és onnan vezérelhetik távirányítású robotjaikat. A projekt vezetője, Marek Jasinski szerint: "A mélyvíz a tengeri régészet végső határa. Az új technológiáknak köszönhetően a szárazföldi precizitáshoz és körülményekhez hasonlóan tudjuk megvizsgálni és kiemelni a tengermély kulturális örökségét."