Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Restaurálandó remekművekből nyílt kiállítás a Szépművészetiben

2005. szeptember 15. 14:55

<

Az évszak műtárgyai

Valódi egzotikumot tekinthet meg a közönség a múzeum előcsarnokában szeptember 13-tól: az utóbbi években a múzeum antik gyűjteménye a dél-arábiai alabástrom-szobrászat virágkorából származó, három alkotással gazdagodott. Az évszak műtárgyainak választott, s a Kr.e. 4.-Kr.u.1. századból származó szobrok egy ülő nőalakot, egy férfiarcot és egy kőszáli kecskét ábrázolnak. A kiállított tárgyak jól mutatják e művészet fő jellegzetességeit: a kubisztikus formákhoz való vonzódást, a tömbszerűséget, a frontális beállítást és a naturális részletek elhanyagolását. A kőszáli kecske (ibex) szent állat volt ebben a kultúrában, a szobor valószínűleg szentélybe szánt fogadalmi ajándéknak készült. A férfiarc hátsó oldalának és a fejtetőnek a kidolgozatlansága arra utal, hogy sírsztélébe építhették be.

Az Arab-félsziget délnyugati sarkát, nagyjából a mai Jemen vidékét a görögök és a római szerzők is Hérodotosz i. e. 5. századi elbeszélése óta mesés gazdagságúnak tudták, és már a i. e. 3. században Boldog Arábiának nevezték. A terület a fűszerek, az Afrikából érkező arany, elefántcsont, valamint India kincseinek fő szállítója volt. A dél-arábiai kultúrát, melynek szülőhelye Sába, a sivatagból bevándorló törzsek alakították ki Kr.e. 1200 táján. Az európai kultúra számára a legfrissebben felfedezettek közé tartozik az ókori Dél-Arábia hagyatéka, a tudományos ásatások csak az 1950-es években kezdődtek meg.

Szépművészeti Múzeum Antik Gyűjteménye - hagyományteremtő szándékkal - másfél évvel ezelőtt indította útjára "Az évszak műtárgya" kamarakiállítás -sorozatot. Az újszerű bemutató célja, hogy a múzeum rendszeresen a közönség elé tárja a gyűjteményben folyó munka eredményeit: egy-egy újonnan megszerzett, illetve restaurált művet, vagy olyanokat, amelyekről új tudományos eredmények születtek. Az évszak műtárgya sorozat mostani nyolcadik kiállításának kurátora Dági Marianna, a tárgyakról szóló ismertetőt Szilágyi János György írta. A szobrok november 27-ig tekinthetők meg.

(Múlt-kor/Panoráma)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Restaurálandó remekművekből nyílt kiállítás a Szépművészetiben

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra