Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Perzsa szobrocskát találtak Prága közelében

2005. szeptember 14. 10:40

Cseh archeológusok Prága közelében olyan népvándorlás-kori régészeti leletre bukkantak, amely páratlannak számít egész Csehország területén.

<

Anahita-ábrázolás Iránban
David Danícek régész a termékenység iráni istennőjét, Anahitát ábrázoló, tíz centiméteres szobrocskát ugyanazon a helyen találta, ahol korábban egy, a népvándorlás korából (i. sz. 4-5. század) való temetkezési hely került elő a föld alól. A szobrocska Danícek szerint egy régi kereskedelmi útvonalon, vagy a római birodalom északi határán folyó katonai tevékenység nyomán kerülhetett mostani helyére.

A gipszkőből készült szobrocska, amely valószínűleg egy törzsi vezetőé lehetett, "egy arany kapoccsal díszített, hosszú zöld köpenyt és valószínűleg arany nyakláncot viselő viselő, ülő, vagy guggoló nőt formáz, aki arcát valamilyen könyv vagy kódex, esetleg két összeérő elefántcsont lap mögé rejti. A nyilvánvalóan pecsétnyomónak készült kis szobor alsó részét erotikus motívum díszíti" - írta le a leletet egy másik cseh archeológus, Petr Charvat.

Megítélése szerint a nőalak a termékenység iráni istennőjét, Anahitát ábrázolja, aki az ősi Irán késői időszakában, a Szászánidák korában (az i.sz. 226 és 633 közötti időszakban) nagyon népszerű volt, alakját számos más régészeti leletből is ismerik a kutatók.

Cseh területen ez az első ilyen lelet, hozzá hasonlók eddig csak a Rajna-vidékről kerültek elő, ahol archeológusok egy ugyanabból a korból származó, fegyverekkel és ékszerekkel teli sírhelyet tártak fel.

(Múlt-kor/Panoráma)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Perzsa szobrocskát találtak Prága közelében

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra