Feltárul a magyar olajipar története
2007. november 13. 10:00
<
Magyar történelem az olaj szemszögéből
Az 1965-ös év szenzációja az algyői kőolaj- és földgázmező feltárása: Magyarország legnagyobb szénhidrogén készlete válik ismertté, amely néhány év múlva tovább bővül a Szeged városa alatt meghúzódó telepekkel. A hazai kőolaj- és földgáztermelés csúcspontját a dél-alföldi régió teljesítményének 20 éven át tartó felívelése jelenti. A korabeli tájékoztatás `szűkszavúsága` következtében minderről igen keveset tud az ország. Az iparág jelenlétére egy-egy kitörés hívja fel a figyelmet.
Esztó Péter bányamérnök első munkahelyén, a Hajdúszoboszlói Gázüzemben |
Hollanday József bányamérnök Nádudvaron |
A filmsorozat nyolc epizódja tizenkét év alatt készült el. Alkotói ez alatt a hosszú idő alatt gyakran szembesültek azzal, hogy a közvélemény rendkívül tájékozatlan a hazai szénhidrogénipar létét, jelentőségét, külgazdasági összefüggéseit illetően. Pedig a jelenben zajló folyamatok higgadt és méltányos megítélése aligha lehetséges az idevezető út és mai helyzet tényeinek ismerete nélkül.
Olaj, olaj, olaj! I-VIII. Fejezetek a magyar kőolaj- és földgázipar történetéből
színes magyar dokumentumfilm sorozat (1995-2007)
rendező: Kóthy Judit
forgatókönyvíró: Kóthy Judit, Pécsi Vera, Topits Judit
operatőr: Pap Ferenc, Stenszky Gyula, Halla József
dramaturg, kutató szerkesztő: Topits Judit
A sorozatot az m2-n, késő esténként a Záróra helyén vetíti a Magyar Televízió, 2007. november 20-21-22-23-án és 26-27-28-29-én.