Borzalmas tanácsokat adtak a terhes nőknek az elmúlt századokban
2016. március 10. 16:05
A szoros fűzűtől a dohányzásig
Szintén a viktoriánus kor nagy vívmányai között tarthatjuk számon, hogy a terhes nőknek azt tanácsolták, hordjanak minél szorosabb fűzőt. Erre azért volt szükség, mert a korban szinte szégyennek számított, ha a várandós asszonyon látszott is, hogy terhes. A fűzőgyártók szerint ez jó volt a gyereknek is, mivel ily módon nem mozdult el az anya hasában. Az anya persze nem élvezte ennyire, mivel karcsúsága látszatának fenntartása érdekében jóval nehezebben tudott enni, ülni, de még lélegezni is.
John Harvey Kellogg, a róla elnevezett kukoricapehely kifejlesztője a 19-20. század fordulóján azt tanácsolta, hogy amennyiben lehet, az anya terhessége alatt kerülje a szexuális együttlétet, mivel annak nagyon káros hatásai lehetnek a magzatra nézve – jóval károsabbak, mint azt általában feltételezik. Kellogg úgy gondolta, a terhesség alatti szex az elsődleges oka annak, hogy a gyerekre átragadnak bizonyos „érzéki tendenciák”, magyarul: nagy rá az esély, hogy felnőttként perverz lesz.
Miután a fűző kiment a divatból, a ruházati cégek mindent elkövettek annak érdekében, hogy minél divatosabb öltözéket biztosítsanak a kismamák számára. Ezzel a cél persze elsősorban az volt, hogy elrejtsék a tényt, hogy egy nő terhes, vagyis – ne felejtsük el, a szexuális forradalom és a kispolgári prüdéria korában vagyunk – közösült valakivel. A 20. század közepének amerikai szülészeti tanácsadó könyvei bő blúzok és ruhák viselését ajánlották, hogy ily módon – ameddig csak lehetséges – elrejtsék nagy hasukat.
A szakértők az 1950-es években a túlzott testmozgástól is óva intették az anyákat, és úgy vélték, a pihenés a legjobb dolog, amivel egy várandós nő elfoglalhatja magát. Javasolták, hogy tartsa magát minél távolabb az izgalmaktól, rádiózzon, olvasson, kössön, horgoljon és beszélgessen minél többet. Utóbbi feltehetően nem ment egykönnyen, mivel a terhes asszonyok egyedül voltak otthon.
Bár az orvosok már ismerték a dohányzás negatív hatásait, erre csak a 20. század második felétől kezdve figyelmeztették a terhes anyukákat. Sőt, a 40-es, 50-es években még arra hívták fel a kismamák figyelmét, hogy egyes márkák egészségesebbek a többinél. Voltak, akik ebben az időszakban azzal érveltek, hogy a dohányzás lenyugtatja az anyát, így közvetve a magzatra is pozitív hatással van.