Borz segítségével találtak rá a bronzkori sírra
2016. február 11. 14:38
Egy borz segítségével bukkantak rá egy bronzkori temetkezési helyre a világ egyik legismertebb építménye, a Stonehenge közelében, a wiltshire-i Netheravonnál. Az ásatás során sebesült katonák és veteránok segítették a kutatókat.
A sírhalomban többek között egy bronzfűrészt, egy íjászok által használt csuklóvédőt, egy rézvésőt, valamint emberi hamvakat is találtak. A kutatók úgy válik, hogy a sírban egy íjász, vagy egy íjszerszámokat készítő mester fekszik. Richard Osgood, a brit védelmi minisztérium régésze szerint a leletek a korai bronzkorra, az i. e. 2200-2000 körüli időpontra datálhatók.
A Stonehenge-től mintegy 8 kilométerre, északra található sírhalom a védelmi minisztérium tulajdonát képező területen fekszik. Osgood izgalmas felfedezésnek nevezte a bronzkori leletek megtalálását, egyben hozzátette, hogy teljesen váratlanul érte a régészeket. Az ásatás során sebesült katonák és veteránok segítették a kutatókat.
A kutatók a nyilak egyenesítésére használt szerszámokat és kerámiatöredékeket is találtak a helyszínen. Mint Osgood elmondta, a hamvakat tartalmazó urna töredékeit egy borz túrta a felszínre. A régészek számos történelmi jelentőségű építménynél találtak már borzüregeket. Bár a földbe vájatokat fúró állatok általában komoly veszélyt jelentenek a lelőhelyekre, ez esetben egy borz – szokatlan módon – éppen a kutatók segítségére volt. A régész hozzátette, hogy az állat nélkül feltehetően sohasem bukkantak volna rá a bronzkori tárgyakra. A leleteket várhatóan még idén kiállítják a devizes-i Wiltshire Múzeumban.