Az esélytelen Napóleontól a hoppon maradt Churchillig – a legrosszabb politikai jóslatok
2016. november 8. 12:35
Akiket telefonhívások és képeslapok vezettek félre
1936-ban a Literary Digest című amerikai folyóirat magabiztosan azt jósolta, hogy a republikánus Alf Landon földcsuszamlásszerű győzelmet fog aratni demokrata ellenfele, az éppen regnáló elnökkel, Franklin Delano Roosevelttel szemben. Ehhez képest FDR mindössze két államot nem vitt el, azt pedig ekkor még végképp nem sejthette senki, hogy az amerikaiak további két alkalommal meghosszabbítják majd mandátumát.
A Literary Digest előrejelzésével a fő probléma az volt, hogy telefonos úton és képeslapokkal végzett közvélemény-kutatásokon alapultak. Ekkoriban még csak a tehetősebbeknek volt telefonja, akik jóval nagyobb valószínűséggel szavaztak Landonra. A képeslapok pedig csak azoknak a véleményét rögzítették, akik vették a fáradságot, hogy válaszoljanak.
„Ez nem egy tudományos közvélemény-kutatás volt” – mondta az American University történészprofesszora, aki 1984 óta minden egyes elnökválasztás esetén eltalálta a győztest. A tudós szerint a minta nem volt reprezentatív, ráadásul az egyes embereken múlott, hogy válaszolnak-e a kérdésre. „Ez hasonló a mai internetes közvélemény-kutatásokhoz” – tette hozzá a professzor.
Érdekesség, hogy a Gallup ebben az évben végezte el először azóta híressé vált elnöki közvélemény-kutatását. A tudományos módszerekkel operáló felmérés már Roosevelt győzelmét vetítette előre. Ezzel megszületett a modern közvélemény-kutatás, amely leváltotta a korábbi ad hoc-felméréseket.