Amputált karú csontvázra bukkantak Szarvas határában
2016. január 4. 10:45
Kilenc 7 ezer éves sírt, valamint több avar temetkezési helyet is feltártak a Tessedik Sámuel Múzeum munkatársai a Szent István Egyetem szarvasi karának kezelésében lévő, a Holt-Körös partján, a Szarvasi Arborétum szomszédságában fekvő területen felépítendő öntözőcsatorna kiépítésének megkezdése előtt végzett megelőző feltáráson – számolt be róla a beol.hu.
Gulyás András régész elmondta, 420 méter hosszú nyomvonalat tártak fel, melynek során több korszak emlékei kerültek a felszínre. „Kilenc, 7 ezer éves sírt tártunk fel. Ezek a késő újkőkorba helyezhetők. Ugyanebből a korszakból került elő egy házrészlet, valamint egy leégett ház oldalfala, az alatta összeroskadt kerámiákkal. Volt egy korábbi, 7500 éves ház részlete is, valamint egy ugyanebből az időszakból származó széles és mély árok” – foglalta össze a legfontosabb tudnivalókat a kutató.
A régészek emellett hat avar sírt is feltártak a munka során. „Háromban mellékletekkel együtt temették el a holtakat. Két avar női sírban találtunk aranyból készült pénzutánzatokat, valamint az egyikben egy kis medált a fej alatt. Egy férfinál a csontok rendkívüli jó állapota zömök, erős harcosra engednek következtetni. Több sírban lószerszámokat is eltemettek a halottak mellé. Érdekes volt egy ismeretlen korszakba tartozó sír. Sajnos, melléklete nem volt, ezért nem tudtuk pontosabban meghatározni. Annyi bizonyos: az illető bal karja a könyök alatt amputálva volt” – tette hozzá a szakértő. A feltárt leletek a szarvasi Tessedik Sámuel múzeumba kerültek. A leletanyag megtisztítása és feldolgozása után számíthatunk egy kiállításra is a közeljövőben.