Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

A századfordulón fénykorukat élték a „kövér férfiak klubjai”

2019. január 18. 17:06 Múlt-kor

<

Érdeklődés és szabályok

Előfordult, hogy a klubok konkrét szabályzattal is rendelkeztek a belépést illetően. A brooklyni Bedford-Stuyvesant-i Kövér Férfiak Kerékpárosklubjának első gyűlésén készült dokumentum szerint például minden tagnak legalább 250 fontot (113 kilogramm) kellett nyomnia, nők pedig nem léphettek be. A klub egy másik szabálya azt is lefektette, hogy ha valaki a híresen büdös limburgi sajtot eszik, akkor büntetésből köteles az összes többi tagot is meghívni.

1904-ben a „Lewiston Evening Journal” című lap a Kövér Férfiak és a Profi Férfiak által játszott kosárlabdameccsről számolt be a Maine állambeli Livermore Fallsban. A játékra annyian voltak kíváncsiak, hogy amikor a csapatok felálltak a pályán, „az éljenzés fülsiketítő volt”. Az NPR (az amerikai közszolgálati rádió) gyűjtése a témában arról számol be, a keleti partról egészen Utah és Nevada államokba, de még Franciaországba is eljutott a kövér férfiak klubjainak divatja (Franciaországban „Les Cents Kilos”, azaz „A Százkilósok” volt a nevük).

A klubok menüi betekintést nyújtanak abba, mit tartottak élvezetesnek a kor gazdag ínyencei. A texasi klubok mind kagylósütéseket, mind barbecue-kat rendeztek, az 1903-ban alapított Új-Angliai Kövér Férfiak Klubjának 10 000-nél is több tagja lakmározott kagylókoktélon, csirkekrémlevesen, főtt csattogóhalon, gombás marhafilén, sült csirkén, sült malacon, garnélasalátán, brandyszószos gőzölt gyümölcspudingon, tortákon, sajtokon és fagylalton, majd kávéztak és szivaroztak.

1924-re azonban e klub tagsága 38 alá esett vissza, tükrözve a kövérség iránti hozzáállás változását – az orvosok egyre jobban hangsúlyozták a sovány fizikum egészségügyi előnyeit. Ezzel párhuzamosan megszűntek az úgynevezett „kövér emberek versenyei” is, amelyek az amerikai rendőrségek rendezvényeinek elengedhetetlen elemei voltak már a 19. század közepe óta. Segrave könyvében azt írja, 1908-ra az ország rendőrségei is meghúzták 250 fontnál a testtömeg felső határát. 1910-ben aztán New Yorkban egy kirúgott rendőrszázados pert indított, amiért testtömege miatt küldték el. Újra fel is vették, miután bemutatta egy esküdtszék előtt, hogy ugyanúgy tud szökdécselni, szökkenni és ugrani, mint bárki más. 1916-ra azonban a „túlzott elhízás” kizáró ok lett New Yorkban minden közhivatalt betölteni kívánó ember számára.

Habár a „kövér férfiak klubjai” népszerűek voltak, mindig is egy vékonyságot preferáló közbeszéd mellett léteztek. Az 1870-es években már feltűnnek az orvosi folyóiratokban emberek, akik „bantingizálni” szeretnének – azaz William Banting angol dietetikus és temetkezési vállalkozó alacsony szénhidráttartalmú étrendjét követni a fogyás érdekében. Azonban amíg léteztek, a klubok fittyet hánytak a mértékletességre és a negatív testképre, és inkább jól érezték magukat.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

A századfordulón fénykorukat élték a „kövér férfiak klubjai”

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra